Siikalatvan lukion kevään 2018 penkkareissa tehtiin historiaa: lukion salin kattoon ”jäädytettiin” apulaisrehtori Lauri Mäkelän pelinumero. Abit olivat varmoja, että heidän lähdettyään lukiolla ei koeta enää viime vuosien kaltaista salibändyhuumaa.
Kuva: Sari Junnonaho
MC eli Lauri Mäkelä pääsi yhteiskuvaan ”Seppo Rädyn” kanssa. Räty muistuttaa kummasti Vili-Petteri Heleniusta.
Kuva: Sari Junnonaho
Opettaja Anna Norrkniivilälle oli varattu nimetty valtaistuinnojatuoli.
Kuva: Sari Junnonaho
Opettajille keksittyjen tehtävien listalla Kaisa Ylikoskelle oli piirrostehtävä, jossa hän pääsi eläytymään Kylli-tädin osaan.
Kuva: Sari Junnonaho
Naurunkyyneleet nousivat useamman kerran silmiin, kun Jarno Kaikkonen lauloi itse kehittämänsä räpin joka valaisi lukion sisäpiirijuttuja.
Kuva: Sari Junnonaho
Kakkosluokkalasille oli järjestetty haastava tehtävärasti joka alkoi korttitalon rakentamisella. Pelikorttien äärellä Patrick Kurola, Janne Koski ja Maiju Kemppainen.
Kuva: Sari Junnonaho
Abit olivat kehittäneet omat sanat lauluun Mä joka päivä töitä teen.
Kuva: Sari Junnonaho
Venla Oikarinen ja Lauri Mäkelä pääsivät rakentamaan legoilla yhteistyötaitoja mitanneessa tehtävässä. Yllättäen abien joukkue voitti.
Kuva: Sari Junnonaho
Rehtori Juha Arbelius on vielä niin uusi kasvo lukiolla, että hän sai tehtäväksi esitellä itsensä.
Kuva: Sari Junnonaho
Siikalatvan lukio siirtyy elokuussa Pulkkilasta Piippolaan. Penkkariajelukarkkeja oli jaossa viimeisen kerran Pulkkilan raitilla. Abit eivät karkeissa säästelleet.
Kuva: Sari Junnonaho
Abiair-lennolla oli mukana 18 abiturienttia. Auton lavalta tehtiin selväksi, että lukio on käyty ja lukuloma alkaa eli lukio on loppu.
Kuva: Sari Junnonaho
Abien poistuttua lukiolta jäi kakkosluokkalaisten siivottavaksi melkoinen sotku.
Kuva: Sari Junnonaho
Ystäviä ikuisesti ovat ainakin Smurfiina ja Peppi Pitkätossu.
Kuva: Sari Junnonaho
Siikalatvan lukiolla vietettiin penkkaripäivää lentokoneessa. Abit olivat rakentaneet labyrintin, jonka kautta pääsi lentokoneeseen vievään putkeen. Opettajat saateltiin lennolle henkilökohtaisilla, vieraskielisillä kuulutuksilla.
Itse ohjelma oli vuosikymmenten saatossa tutuksi tulleen konseptin mukaista, mutta tämän päivän lukioyhteisön henkeen sovitettua. Abit olivat nähneet vaivaa ja onnistuneet tekemään hauskan, mutta ei liiaksi opettajien ihon alle menevän shown.
Opettajille oli varattu muun muassa Totuutta ja tehtävää -leikki ja Tietovisa. Abivideossa valotettiin opettajien arkea, mutta myös abien salattuja paheita.
Abiairin lennolla ei todellakaan tarjoiltu juotavaa, vaikka opettajien penkkiriviin oli aseteltu olutlaatikon pahvit. Lennon tarjoilu koostui pelkästään ohjelmasta joka tarjoiltiin abikaasuna, tosin hauskanpito päättyi karkkisateeseen.