Aholle heitto 5-ot­te­lun SM-kul­taa

Pulkkilan Ponnen Teija Aho voitti lauantaina SM-kultaa Jyväskylässä SM-heitto 5-ottelussa N45-sarjassa, jossa mestaruutta tavoitteli kuusi kilpailijaa.

Teija Aho vei mestaruuden ylivoimaisesti parhailla lajituloksilla kolmessa lajissa. Ahon tulos kuulassa oli 10,17 metriä, keihäässä 29,58 metriä ja kiekossa27,13 metriä. Ahon moukarikaari lensi 28,00 metriä, kun kisassa toiseksi tulleen Lahti Sportin Satu Lehtosen heitto kantoi 38,49 metriin. Painonheitossa Aho heitti 10,96 metriä ja hopealle yhteispisteissä jäänyt Lehtonen 11,36 metriä.

Teija Aho voitti kisan 3158 pisteellä, kun Satu Lehtosen saalis oli 2779 pistettä ja pronssimitalistin Länsi-Uudenmaan Urheilijoiden Sanna Westerbergin 2597 pistettä.

– Heittoryhmä oli mukava ja kannustava niin kuin näissä kisoissa kuuluukin olla. Toimitsijoita oli hyvin, niin kisat sujuivat jouhevasti, kiitteli Teija Aho Jyväskylän Kenttäurheilijoita hyvin järjestetyistä kisoista.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä