Edellisissä eduskuntavaaleissa 634 ääntä SDP:n ehdokkaana keränneen Asko Alasalmen äänisaalis oli tällä kertaa 928 ääntä.
– Melkein 50 prosentin lisäys tuli äänimäärään.Tosi tyytyväinen ja iloinen olen siitä, että Pyhännältä ja Siikalatvalta tuli ääniä. Näköjään ihmiset luottaa niin, että äänestivät, kuvailee Siikalatvalla Pulkkilassa asuva ja pitkään Pyhännällä teollisuuden parissa työskennellyt Alasalmi.
Vaikka oma tavoite jäi saavuttamatta, ilahduttaa puolueen vaalimenestys.
– Jos ajattelee vuonna 1999 viimeksi SDP on ollut hallitustunnustelijana, niin voi sanoa, että nyt tuli vaalivoitto, vaikka yllättävästi meni samaan sumppuun kärkipuolueet niin, ettei ole selvää ykköstä.
Vaalivalvojaisissaan Asko seurasi valtakunnantilannetta ja jännäsi muiden mukana, kuinka tuttujen keskustelaisten kuten Rantakankaan Antin käy.
Tulevaisuuden suunnitelmat ovat vielä täysin avoimet. Tiistaina Alasalmi palaa arkeen Teollisuusliiton aluetoimitsijaksi.
– Ei ole mitään uusia suunnitelmia lukkoon lyötynä. Työt jatkuvat normaalisti ja mielenkiintoista tekemistä riittää sillä saralla.
Ensimmäistä kertaa eduskuntavaaleissa ehdokkaana ollut, Piippolassa asuva Veli Miettinen harmittelee, että Paavo Väyrysen aiemmin osakseen saama kannatus ei realisoitunut näissä vaaleissa Seitsemän tähden liikkeeseen.
– Tuntuu niin kuin olisi lähtenyt vieraalla hevosella ratsastamaan ratsastuskilpailuun, kun Väyrysen kannatusluvut eivät realisoituneet uuteen puolueeseen. Kannatus ei siirtynyt äänestysalueen ehdokkaille, vaan jäi todella pieneksi, melkein nollaan. Olin luottanna Paavon tukeen, kuvailee kunnallispolitiikassa Keskustan riveissä luottamushenkilönä toiminut Miettinen.
Vaikka puolueen heikoksi jäävä menestys oli aistittavissa jo vaalikampanjan aikana, ei Miettinen heittänyt työtä kesken.
– Kun lähtee mukaan, on työ tehtävä alusta loppuun, vaikka matkan varrella näytti jo toivottomalta.
Veli vakuuttaa, että vaaleissa koetun tappion vuoksi hän ei aio hävitä maan alla.
– Ehkä minä jatkan jollakin tavalla kirjoittamista. Kyllä ehdottomasti kannatti olla mukana, ei eduskuntavaaliehdokkuutta voi muuten kokea kuin lähtemällä mukana. Ei realisoitunut kannatus, mitä oli kuviteltu.