Asia­kas­pal­ve­lu on Pök­ky­län vahvuus

Pökkylän Punanen Tupa kutsuu vierailijoita perinteisen maalaismaiseman keskelle. Airi Padanki-Lehtomaa on luotsannut Pökkylän Punasta Tupaa jo liki 30 vuotta. Puodin tuotteet järjestetään aika ajoin uusiksi kokonaisuuksiksi, jolloin vakiokävijätkin löytävät aina jotain uutta. Kaupungista maalle muuttanut Melli-kissa toivottaa kävijät tervetulleiksi myymälän portailla. Juhlatilassa on esillä häihin sopivaa rekvisiittaa. Valkoinen hääpuku on muisto Airin omista häistä, mutta musta puku on hankittu myöhemmin.
Pökkylän Punanen Tupa kutsuu vierailijoita perinteisen maalaismaiseman keskelle.
Pökkylän Punanen Tupa kutsuu vierailijoita perinteisen maalaismaiseman keskelle.
Kuva: Tiina Niinimaa

Moni vierailija yllättyy suuresti suunnatessaan Luohuan perukoille Pökkylän Punasen Tuvan kylttejä seuraten. Vihreiden peltoaukeiden keskellä kohoava ikivanha hirsitalo on kaikkea muuta, kuin tupa.

– Asiakkaat ovat nauraneet, että tämähän on kuin kartano. Mukavampi se on näin päin yllättyä, Pökkylän emäntä, Airi Padinki-Lehtomaa hymyilee.

Pökkylän tilalla on asuttu jo 1500-luvun puolivälistä ja Padinki-Lehtomaan perheelle siitä tuli koti 1980-luvun lopulla. Purkukuntoinen talo on vuosien mittaan, osaavissa käsissä saanut uuden ilmeen monipuolisena perheyrityksenä.

– Tässä on nyt sisustus- ja neulelankamyymälä, tilausravintola, kokous- ja saunatilat ja lisäksi savusauna sekä paviljonki häävieraiden käyttöön. Kesäaikaan löytyy myös majoitustilat 21 hengelle. Kampaamotoiminnan olen sentään lopettanut, Airi luettelee.

Keskeinen osa tilan toimintaa on myös karjankasvatus, josta päävastuu on nykyään perheen vanhimmalla tyttärellä Sofialla. Sukupolvenvaihdos on suunnitteilla, mutta kiirettä ei ole.

Myös muulle toiminnalle Airi haaveilee jatkajan löytyvän perhepiiristä. Keskimmäinen tytär, ravintolakokiksi opiskellut Kreetta onkin täysipäiväisesti mukana pyörittämässä sekä puotia, että tilausravintolaa.

Mutta mikä on Pökkylän salaisuus? Monet asiakkaat ovat tuttuja vuosien takaa ja uusiakin toivotetaan tervetulleeksi jos ei päivittäin, niin ainakin viikoittain.

– No, ainakin monet kehuvat hyvää ruokaa ja asiakaspalvelua, Airi toteaa vaatimattomasti.

Vaikka verkkokaupat asettavat haasteita sisustustavara- ja lankakaupalle, niin Pökkylässä ei lannistuta. Puodin muuttuva ilme yllättää kerta toisensa jälkeen positiivisesti.

– Järjestys ja esillepano ovat tärkeitä. Haluamme oman näköisen ja ajan hermolla olevan myymälän, puodin pitäjä pohtii.

Lisäksi päivittyvä sisustustuotevalikoima, erikoisemmat langat ja henkilökohtainen, asiantunteva asiakaspalvelu ovat vahvoja valttikortteja.

– Puodin valikoimassa on tällä hetkellä esimerkiksi kalkkimaaleja, joita ostaessaan moni kaipaa myös käyttöideoita ja -vinkkejä. Opastamme mielellämme, Airi vinkkaa.

Pökkylään pääsee maantie 86:lta noin neljän kilometrin mittaista soratietä, joka monen korvaan kuulostaa turhan syrjäiseltä sijainnilta menestyvää liiketoimintaa ajatellen. Kävijöitä kuitenkin kiehtoo upean maalaismiljöön rauhallisuus. Talvisin tähtitaivas ja kesäisin vehreät viljapellot ovat monelle kaupunkilaiselle kummastus.

– Ylipää on esimerkillinen kylä. Täällä maalaismaisema on selkeä ja hyvinhoidettu, Airi kehuu.

Keskellä kaikkea seisoo näyttävä hirsirakennus, joka kätkee sisäänsä modernin sisustus- ja lankamyymälän, sekä 140-henkeä vetävän juhlasalin.

Pientä haastetta tuo se, että työpaikka on omassa pihassa. Vaikka puoti on kiinni lauantaista maanantaihin, ohikulkijat käyvät kolkuttelemassa ovia. Puodin ja oman talon väliin on rakennettu pieni portti symboloimaan tilusten rajoja ja tuomaan yksityisyyttä.

– Kuitenkin asiakkaat ovat tämän työn suola. Yksikään päivä tai juhla ei ole samanlainen, Pökkylän emäntä hymyilee.

Myymälässä käy väkeä ympäri Suomen ja onpa juhlia järjestetty ulkomaisillekin vieraille. Luonto hoitaa monenlaisia yllätyksiä juhlavieraille.

– Ulkomaalaiset vieraat jaksavat ihmetellä, kun Suomessa onkin lämmin eikä täällä tule pimeä. Eräänkin hääseurueen kuulin odottaneen pimeyttä aamukahdeksaan!

Yrittäjän päivät ovat pitkiä, mutta kun itselleen tekee ja pitää työstään, taakka ei ole mahdoton.

– Paitsi viime marraskuussa joulunavauksessa meinasi puskea epätoivo, kun kävijämäärä kapusi satoihin! Tänä vuonna pidämme avajaiset suosiolla kaksipäiväisinä, Airi nauraa.

Pääosin vuodet ja kokemus ovat kuitenkin lientäneet stressiä, vaikka yrittäjä myöntääkin toisinaan tavoittelevansa täydellisyyttä.

– Ulkoseinät kaipaavat maalia ja nurmikolla on ylimääräisiä oksanpätkiä, Airi hymähtää.

Pieniä asioita, joihin vierailija tuskin kiinnittää huomiota, kun kesäinen Pökkylä hurmaa kauneudellaan.

Ilmoita asiavirheestä