Haanpää juh­la­vii­kon­vaih­teen viet­toon ehtii vielä

Pentti Haanpään juhlaviikonvaihteessa Korpelaisessa vietetty päivä avattiin Ääniveistoksella. Kuvat: Sari Junnonaho Pentti Haanpään syntymästä on kulunut 110 vuotta ja kuolemastakin jo 60 vuotta, mutta yhä julkaistaan kirjailijan ennen julkaisematonta tuotantoa. Tietokirjailija Matti Salminen (oik.) esitteli Korpelaisessa Kauneuden kirous-romaania. Pentti Haanpää kiinnostaa  yhä. Tämä vahvistui kesäpäivään osallistuneiden kanssa jutellessa. Yleisöä oli paikalla runsaasti.
Pentti Haanpään juhlaviikonvaihteessa Korpelaisessa vietetty päivä avattiin Ääniveistoksella.
Pentti Haanpään juhlaviikonvaihteessa Korpelaisessa vietetty päivä avattiin Ääniveistoksella.
Kuva: Sari Junnonaho

Lauantaina väki osasi Haanpään kesämökille, Korpelaiseen näkemään ja kokemaan, kuinka hyvin kirjailijan tuotanto istuu hänelle rakkaan Iso-Lamujärven rantamaisemiin tuotuna.

Päivän avasi Juha Hurmeen ja Antti Laukkarisen ääniveistoksena esittämä Haanpääläisyyden ydin.

Yleisö tiesi jo mitä odottaa, ennen kuin Tunturit ja Viimeinen matka novellien pohjalta dramatisoitui Viimeinen matka näytelmä alkoi.

– Kuka näistä nyt on se ruumis, yleisössä pohdittiin.

Juhlaviikonvaihteen viettoon ehtii vielä mukaan. Mahdollisuus on kokea muun muassa ohjelmalliset iltamat, pienoisromaanin julkaisutilaisuus, juhlaseminaari sekä Pulaa ja kapinaa-näytelmä.

Ilmoita asiavirheestä