Hannu Iso-Junnon lammasmenetykset ovat kohtuuttomat Pulkkilassa. Jalostuslampolalle susien vierailu aiheuttaa valtavasti haittaa – ja olisipa kyseessä mikä tahansa muu tuotantoeläintila, aina suden tappamat eläimet ovat menetys. Tässä tapauksessa vahinko on kuitenkin suhteutettuna todella mittava. Jo kahtena syksynä peräkkäin sudet ovat vaanineet tilan lampaita.
Joku voisi todeta, että mitä laitatte lampaat laitumille susien syötäväksi. Onhan se toisaalta niinkin, mutta ei asia ole niin yksinkertainen: jos itse olisit lammasfarmari, laittaisitko eläimesi mieluummin käyskentelemään kesäajaksi laitumelle kuin sisälle lampolaan. Laitumet ovat tuotantoeläimiä varten ja niitä pitää siihen tarkoitukseen pystyä käyttämään. Eikä näitä susia, jotka Pulkkilassa liikkuvat, näytä ihmisen läsnäolokaan pelottavan, kun lampaita tullaan napsimaan aivan tuvan vierestä.
Minkähän sortin häirikkösudet tässä ovat kyseessä. Jos pedot ovat tottuneet helpolle ruoalle, mitä ne seuraavaksi syövät?