Marraskuussa käyntiin polkaistu Heikinhovin kehittämishanke on saanut siikajoenkyläläiset mukaan oman olohuoneen perustamiseen. Hanketta viedään eteenpäin talkoolaisten voimin, ja työhön onkin tarttunut seitsemän Siikajoenkylällä toimivaa yhdistystä.
– Yllättävän hyvin ovat yhdistykset lähteneet mukaan, kiittää hanketyöntekijä Pirkko Paakkari.
Talkoolaiset ovat kartoittaneet Heikinhovin remonttitarpeet. Kiireellisimpiä kohteita ovat katto, vessat ja keittiö. Ammattitaitoiset talkoolaiset ovat jo suunnitelleet uudet wc-tilat ja keittiön suunnittelu alkaa pian. Kustannusarviot myös lasketaan talkootyönä ja ensi viikon aikana niiden pitäisi jo olla paperilla.
– Lisäksi selvitetään mitä kokoustarvikkeita tulisi hankkia, kuten videotykki, tuoleja ja kaappeja. Olemassa olevat kalusteet eivät riitä, vaan haalitaan uutta ja yritetään entrata vanhoja, Paakkari kertoo.
Siten on kerhohuoneen sekä salin katon, seinien ja lattian vuoro. Remonttilistalla ovat myös viemäröintien uusiminen, ulkovalaistus ja pihan kunnostus aitoja myöten.
– Kaikkea ei tehdä nyt eikä ensi vuonnakaan. Nyt kartoitetaan seuraavien 10 vuoden remonttitarve, Paakkari tähdentää.
– Heikinhovi on keskellä kylää ja se olisi saatava käyttöön. On sääli, että se on jäänyt hunningolle. Toki tajuan, ettei kunnalla ole rahaa korjauksiin, hän toteaa.
Hankkeen toinen osa on saada Heikinhoviin toimintaa. Yhteisissä tuumausilloissa kyläläisten ideanystyrät ovat sytkyttäneet ilmoille monenlaista tilaisuutta, kuten äijäkööriä ja mummojen raatikerhoa, nuorille erilaisia kerhoja, nukketeatteria sekä paikkaa mopojen rassaukseen ja musiikin harrastamiseen. Nyt jo Heikinhovilla pyörii tanssikoulu ja tulossa on joogaa sekä ystävänpäivätilaisuus.
– Pyritään rakentamaan yhteisöllisyyttä, joka alkaa kadota nykymaailman melskeessä, Paakkari sanoo.
Mutta millä lihaksilla? Heikinhovin oman yhdistyksen, vastaa Paakkari. Ja se on ongelma, sillä nykyisin yhdistystoimintaan ei haluta sitoutua ja sitä vierastetaan.
Aktiiviset ihmiset ovat jo mukana useissa yhdistyksissä, joten Heikinhovin taustavoimaksi Paakkari kutsuu niitä, jotka eivät vielä ole muualla mukana. Ei haittaa, jos katsoo yhdistystoimintaa eri tavalla.
– Toki on puheenjohtaja ja sihteeri, mutta toimintaa voi jakaa eri henkilöitten vastuulle. Yhdistys voi itse laatia säännöt miten toimii ja voi vaikka perustaa jaoksia kuten urheiluseuroissa. Jos toiminta kaatuu puheenjohtajan ja sihteerin niskoille, he uupuvat ja toiminta loppuu, hän pohtii.
– Yhdistystoiminta ei vie kohtuuttomasti aikaa. Heikinhovin kokouksiin voisi ottaa lapset mukaan, heille kyllä riittää tekemistä, Paakkari houkuttelee.