Hin­to­jen lasku ei pe­räi­sin pel­käs­tään kaupan kat­teis­ta

Kaksi vuotta sitten vähittäiskaupat aloittivat näyttäviä halpuutuskampanjoita. Tuolloin luvattiin, että erotus otetaan kaupan katteista. Tilastokeskuksen kehittämispäällikkö Jaana Hellmanin artikkelista selviää, että kuluttajahintojen laskun ovat osaltaan mahdollistaneet viljan, maidon ja lihateollisuuden alhaiset tuottajahinnat.

Halpuutuksen pinnalle nousun jälkeen kauppakuitissa leivän hinta on laskenut jopa 2 prosenttia. Samaan aikaan viljan tuottajahinnat ovat laskeneet 1,7 prosenttia. Leivän tuottajahintojen lasku on ollut hieman maltillisempaa. Suoraa yhteyttä viljan ja leivän tuottajahinnoilla ei voida vetää, sillä viljan hinnan osuus leiväntuotannossa on suhteellisen pieni. Hellman kuitenkin arvioi, että viljan alhaisena pysyvä tuottajahinta on mahdollistanut myös leivän hinnan laskun ruokakaupoissa.

Sama ilmiö on nähtävissä myös maidon ja maitotuotteiden hinnoittelussa. Maidon tuottajahinta romahti halpuutuksen alkaessa vuonna 2015, eikä hinta ole lähtenyt nousuun kahdessa vuodessa. Samaan aikaan maidon ja maitotuotteiden kuluttajahinnat ovat pudonneet 3 prosenttia. Tuottajahintojen ei voida suoraan sanoa laskeneen maidon halpuutuksen seurauksena, mutta valmiiksi alhaiset tuottajahinnat ovat todennäköisesti mahdollistaneet kuluttajahintojen laskemisen.

Positiivisena poikkeuksena tilastoissa on liha, josta tuottaja sai vuonna 2017 0,8 prosenttia paremman hinnan kuin halpuutuskampanjoiden alkaessa. Samaan aikaan lihan hinta kuluttajille on laskenut yli 4 prosenttia. Hellmanin mukaan kuluttajahinnan muutosta seuraa lihateollisuuden tuottajahintoja, jotka ovat tippuneet 5,2 prosenttia.

Ilmoita asiavirheestä