Tuntuu, että huijaus-ansoja on viritetty kaikkialle. Entistä valppaammin saa jokainen – täällä meidän kotijokivarressammekin – olla varuillaan.
Viime viikon lopulla pelastuslaitos tiedotti, että Siikajokilaaksonkin alueella liikkui vale-palotarkastajia ovelta ovelle.
Huijareita, jotka esittivät olevansa tekemässä kohteeseen palotarkastusta ja myivät sen perään turvallisuustuotteita liki väkisin. Mikä suututtavinta, nämäkin huijarit iskivät iäkkäiden koteihin. Kuten monet muutkin.
Huijareita on myös internet pullollaan.
Ei enää riitä, että sähköposti tukkeutuu erilaisten vale-toimijoiden mainoksista, onnea voitosta -viesteistä ja avustuskerjäyksistä. Niihinkin lankoihin moni edelleen kompastuu, vaikka huijausviesteistä varoitellaan tuon tuosta.
Siikalatvanen mies tuli vastikään huijatuksi netissä luotettavalta tuntuneella autosivustolla (lehdessä sivu 1). Tie oikeuden saamiseksi on takuulla mutkainen tämän tapauksen selvittelyssä.
Liian varovainen ei voi olla minkään asian suhteen. Jos epäilys herää, kuuntele sitä.