Siikajokilaakson kesäsarja vie ongelle ensimmäisen kauden valtuutettuja, jotka eivät ehkä ole kaikille tuttuja. Onkireissulla heihin tutustutaan juttelemalla kesäisen kevyesti niitä näitä. Jokaiselle esitetään samat syvältä luotaavat kysymykset, mutta kuntapolitiikka, sote ja maakuntauudistus jätetään naulakkoon talvipalttoon viereen.
Kesän aikana kalaan lähtee neljä vuoden vanhaa valtuutettua jokaisesta kunnasta, eli kaikkiaan 12 henkilöä.
Harrastajakalastaja, aktiivimetsästäjä ja Pulkkilan puolivakinaisen sopimuspalokunnan puheenjohtaja Jaakko Myllykoski (kesk) jätti ongen rannalle ja lähti koitokseen kahden virvelin voimin.
Vene kurvaili Uljuan ulapalla lämpimässä auringonpaisteessa, mutta koukkuun ei tarttunut kuin vahingossa epäonninen ahven, joka sattui uimaan liian liki uistinta.
Mitä tekisit jos voittaisit loton päävoiton?
En hirveästi lottoa, mutta jos sattuis kohdalle, niin maksaisin tietty omat lainat pois ja sitten sijottaisin lapsiin.
Onko kotimaa mansikka, muu maa mustikka, eli lomailetko mieluiten kotimaassa vai ulkomailla?
Oon kuule niin huono reissaan, että kotimaassa! Etelään päin tulee usein suunnattua.
Minne ja miksi et ikinä lähtisi kesälomareissulle?
Tähän mietinkin jo etukäteen vastauksen. Thaimaan luolastoihin! Sen verran karu kokemus oli niillä nuorilla.
Kerro jokin kesäinen lapsuusmuisto?
Pudasjärven mökillä vietettiin paljon aikaa, sieltä on lämpimät muistot. Toinen on sitten tämä... Mikäs se oli se oli presidentin kesäpaikka? Naantali! Se teki vaikutuksen paikkana, vaikka ei mitään erityistä tehtykään, jossain museossa taidettiin käydä. Upeat maisemat siellä oli.
Parasta kotipaikassa?
Tämä Uljua. Ilman tätä ei olisi mitään. Tätä voisi hyödyntää vielä niin paljon enemmänkin.
Mikä on kotikyläsi kuumin kesätapahtuma?
Näitä on monia, kyläpäivät ja kalastuskisat... Ja sitten tietenkin kaikki tapahtumat moottoriradalla.
Noloin tilanne mihin olet koskaan joutunut/päässyt?
Mietin tätä vaikka kuinka pitkään, mutta tiiäkkö, mää en tiiä. Oon semmonen, että unohdan kaikki nolot jutut.
Paras grilliherkku ja osaatko valmistaa sen?
Aika vähän tulee grillattua, mutta kyllä ne kai perinteiset pihvit on. Tai grillimakkara ja makkarapihvit. Niin ja grillattu ananas, tuoreena tietenkin, se on hyvää!
Ahven vai hauki?
Jos on pakko valita, niin ahven. Mielummin kuitenkin kirjolohi tai taimen. Kirjolohta on muuten istutettu Uljualle.
Onki vai virveli?
No virveli!
Joki, meri vai järvi?
Saako valita kaksi? Ai ei? No, järvi sitten.
Jäätelö vai mansikat?
Entä saako tähän sanoa molemmat? Ei? Valitaan sitten vaikka jäätelö.