Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä on jalkautunut kevään aikana toimialueelleen yrittäjien puheille aamupalan merkeissä kuulemaan paikkakuntakohtaisista koulutustarpeista. Tapaamisia on tarkoitus jatkaa.
Jukkatalon ruokalaan kokoontuneet yrittäjät, Pyhännän kunnan ja Jedun edustajat aamuun herätti Siikalatvan yrittäjäyhdistyksen puheenjohtaja Tanja Heikkonen toteamalla, kuinka yrityksille suuri ongelma on, että uusien osaajien saamiseksi järjestettyihin koulutuksiin ei tahdo olla koulutettavia.
– Pyhännällä on jatkuvasti työpaikkoja auki, jos siihen löydettäisiin viisastenkivi, miten näihin paikkoihin löydetään työvoima.
Jokiedu Oy:n toimitusjohtaja Matti Peltola vakuutti että, kun yrityksellä on kehittämistarve, etsivät Jedun työelämäkoordinaattorit tarvetta vastaavan koulutuksen. Yleensä myös yhteiskunnan rahoittama tuki löytyy.
Maustajan toimitusjohtaja Arto Tölli totesi, että uusien työntekijöiden rekrytointi ei ole niinkään ongelma, mutta he kaipaisivat apua koulutuspolun rakentamiseen yritykseen palkattujen uusien työntekijöiden tarpeisiin.
Haapaveden yksikön koulutusjohtaja Arto Veikkola vakuutti, että opintopolku voidaan rakentaa yritysten tarpeista.
Kunnanjohtaja Jouko Nissisen näkemys on, etttä moni pyhäntänen työtön olisi työhaluinen, mutta heiltä puuttuu koulutus. Nykyään ei enää ole tarjolla niin sanottuja aputöitä kouluttamattomille. Porukalla todettiin, että keinoja olisi keksittävä myös syrjäytymisvaarassa olevien auttamiseksi niin, että elämänsisältöä haluttaisiin etsiä työn kautta.
Jukkatalon toimitusjohtaja Mikko Tahkola nosti vaihtoehdoksi työvoiman saamiseen työperäisen maahanmuuton kysyen, löytyykö Jedulta työkaluja maahan muuttaneiden kouluttamiseen. Tahkola painotti, että lähtökohtana pitää olla, että ensin työllistetään oma työvoima.
– Koulutukseen pääsemisen kielitasovaatimuksia on helpotettu. Oppisopimuskoulutukseen kyllä pääsee niin, että on mahdollisuus kehittää itseään, kertoi Matti Peltola.
Jedun vararehtori Erkki Juola lupasi, että elintarvikealan koulutusta voidaan järjestää yritysten tarpeisiin vaikka Pyhännällä.
Lue koko juttu torstaina ilmestyneestä Siikajokilaaksosta.
Jedu voi tarjota
Koulutuksen reformi on parantanut yrityksille räätälöidyn koulutuksen tarjoamismahdollisuuksia.
Koulutus ei ole aikaan tai paikkakuntaan sidottua.
Koulutuksiin on jatkuva haku. Koulutusta järjestetään 365 päivänä vuodessa. Yrityksessä työskenteleville työntekijöille räätälöityä koulutusta vaikka yövuoron lomassa.
Opiskelija voi suorittaa vain jonkun tutkinnon osan. Kaikki osaaminen mitä työntekijä jo osaa luetaan hyväksi eli opiskelijan ei tarvitse opiskella asioita joita jo osaa, vaan osaaminen varmistetaan näytöllä.
Myös sellaista koulutusta voidaan järjestää, mikä ei kuulu Jedun tämänhetkiseen koulutustarjontaan.
Tutkinnon osakoulutus on rakennettu niin, että työttömyyspäivärahalla voi opiskella puoli vuotta.
Mikäli tiedossa on motivoitunut alasta kiinnostunut, jolla ei ole teoriaopiskeluintoa, voidaan koulutus räätälöidä tekemällä oppimiseksi. Työvaltaiseen tekemiseen kouluttautumiseen on löytää räätälöity oppimispolku tutkinnon osien suorittaen.
Opintopolku voidaan rakentaa täysin yrityksen tarpeista.