Pääkirjoitus

Juh­li­taan pie­nis­sä po­ru­kois­sa

Vappu tulee, oletko valmis. Nyt kannattaa pitää tanssijalka sopivasti nuhteessa. Nautitaan munkit, simat ja kenties kuohuvat pienissä porukoissa. Kokoontua ei edelleenkään kannata.

Vappua vietetään tänä suvena poikkeusoloissa. Viranomaiset ovat kehottaneet olemaan kookoontumatta, tai paremminkin kieltänyt sen, kuten kevään aikana on käynyt harvinaisen selväksi. Juhlapäivänä moni saattaa kokeilla rajojaan ja se on yksiselitteisesti hölmöä. Vaikka vappumarssit ja muut on nyt pannassa, voi keväistä työn juhlaa juhlia vielä monella tavalla. Simasuut ovat valmistaneet juomansa jo hyvissä ajoin. Se kuka kaipaa kuohuvaa, saa halutessaan sitäkin ihan niin kuin ennenkin.

Vappua on vietetty jo keskiajalla, jolloin nykyisin työn juhlana tunnettua päivää juhlittiin abbedissa Walburgan pyhimykseksi julistamisen muistopäivänä. Vappu on vanhastaan ollut Keski- ja Pohjois-Euroopassa myös kevään tulon juhla, johon kuului kokkojen polttaminen. Suomessakin on sytytetty keväisin valkeita pahojen henkien karkottamiseksi, joskin nykyisin koko palavat paremminkin pääsiäisen ja juhannuksen kunniaksi.

Tähän lehteen on koostettu juttu läpi Kaleva Median paikallislehtien levikkialueiden. Kuusamosta Oulaisiin ulottuvassa kokonaisuudessa kerrotaan muun muassa se, mitä vappuna on eri puolella maakuntaa ollut tapana tehdä ja miten vapun vietto poikkeaa kaikesta tuosta tämän viikon torstaina ja perjantaina.Juttu on osoitus ison mediatalon pienempien julkaisujen yhteistyöstä. Kun laitamme niin sanotusti monta munaa samaan koriin, saavat myös Siikajokivarren asukkaat omasta paikallislehdestään maistiaisen siitä, miltä elämä maistuu maakunnan jokaisessa kolkassa omaa aluettaa tietenkään unohtamatta. Pidetään lystiä, otetaan ilo irti mahdollisesta ylimääräisestä vapaapäivästä. Vaikka välillä on kivaa ajatella muutakin kuin sitä ainaista epidemiaa, pidetään edelleen huoli itsestä ja läheisistä. Hyvää vappua uskolliset lukijamme!