Jul­ma-Ölk­ky vai kenties Yyteri? – vuoden ret­ki­koh­de taas haussa

Suomessa on upeita retkikohteita mistä valita. Isonkiven luontopolku on yksi niistä. Vuoden retkikohde -finalistit on nyt julkaistu ja äänestää voi ihan jokainen.
Suomessa on upeita retkikohteita mistä valita. Isonkiven luontopolku on yksi niistä. Vuoden retkikohde -finalistit on nyt julkaistu ja äänestää voi ihan jokainen.
Kuva: Keijo Makkonen

Vuoden retkikohde 2018 -kilpailun finaali on käynnissä, ja 5 000 euron palkinnosta kilpailee yhteensä kymmenen kohdetta. Vuoden retkikohde valitaan yleisöäänestyksellä osoitteessa www.goexpo.fi/vuodenretkikohde. Tämän vuoden kilpailun teemana on geologiset kohteet.

Vuoden retkikohde -finaalissa on mukana luontoretkeilyyn sopivia kohteita, joissa voi tutustua merkityltä reitiltä käsin alueella sijaitsevaan ainutlaatuiseen ja merkittävään luonnonmuodostelmaan, kuten harjuun, kanjoniin, putoukseen tai hiidenkirnuun.

Kymmenen finalistia: Hepoköngäs, Isokuru, Pyhä-Luoston kansallispuisto, Julma-Ölkky, Hossan kansallispuisto, Jurmo, Saaristomeren kansallispuisto, Kevon kanjoni, Kevon luonnonpuisto, Kolin vaarat, Korouoman rotkolaakso, De Geer -moreenit, Merenkurkku, Rokuanvaara, Rokua Geopark, Yyteri.

Ilmoita asiavirheestä