Juurikäävän torjuntavelvoite koskee toukokuun alun ja marraskuun lopun välillä havupuuvaltaisissa metsissä tehtäviä kasvatus- ja uudistushakkuita. Velvoite perustuu lakiin metsätuhojen torjunnasta.
Touko-marraskuulla tehtävissä metsänhakkuissa korjataan hieman yli puolet havupuun vuotuisesta hakkuumäärästä.
– Kesäaikaiset hakkuut ovat elinehto metsäteollisuudelle ja juurikäävän torjunta on elinehto havupuustolle. Paras apu torjunnasta on eteläisen Suomen terveissä kuusikoissa ja juurikäävän levinneisyyden pohjoisrajan terveissä kuusikoissa. Nämä metsät voidaan pelastaa jopa kokonaan, hankehallinnon asiantuntija Yrjö Niskanen Suomen Metsäkeskuksesta sanoo.
Juurikäävän levinneisyyden pohjoisraja kulkee noin linjalla Kajaani–Rovaniemi. Juurikääpä leviää koko ajan pohjoisemmaksi ilmastonmuutoksen vauhdittamana.
Ammattimaisella toiminnanharjoittajalla on lain perusteella velvollisuus myös juurikäävän torjunnan omavalvontaan. Hänen on tunnettava torjuntaan liittyvät velvollisuudet ja valvottava, että torjunta tehdään asianmukaisesti. Työtä helpottamaan tulee laatia omavalvontasuunnitelma ja nimetä vastuuhenkilö. Se selkeyttää työnjakoa ja helpottaa käytännön toiminnan ohjausta.
Juurikäävän torjunta-aineen levittäjältä vaaditaan kasvinsuojelututkinto ja myös tutkinnon suorittaminen kuuluu omavalvontaan. Jos torjuntaa ei päästä tekemään, siitä pitää tehdä omavalvontailmoitus Suomen metsäkeskukselle mahdollisimman pian.
Uuden lain perusteella juurikäävän torjuntaan ei voi enää saada tukea. Edellisen, 17.4.2016 asti voimassa olleen lain mukaisten juurikäävän torjunnan rahoitushakemusten työt on pitänyt tehdä toukokuun loppuun mennessä. Kaikki juurikäävän torjunnan toteutusilmoitukset tulee toimittaa Metsäkeskukselle viimeistään 31.7.2016.
Tuoreen havupuutavaran kesäaikaista varastointia metsässä rajoitetaan, jotta metsien tuhohyönteisten määrä pysyisi alhaisena.
Laki metsätuhojen torjunnasta sekä siihen liittyvät asetukset velvoittavat kuljettamaan puutavaran pois hakkuupaikalta tai välivarastosta aika- ja aluerajojen mukaisesti.
Vaihtoehtoisesti puutavaran omistajan on muulla tavoin huolehdittava, ettei puutavarasta pääse leviämään ympäristöön metsätuhoja aiheuttavia hyönteisiä. Poistamisvelvoite koskee myös laissa määritetyn rajan ylittävää määrää esimerkiksi myrskyn kaatamia tai vahingoittamia puita.
Puutavaran omistajan tai hakkuuoikeuden haltijan on myös ilmoitettava ajoissa Metsäkeskukselle tilanteista ja olosuhteista, joiden vuoksi metsätuholaissa säädettyjen velvollisuuksien noudattaminen voi estyä.