Kah­del­ta­tois­ta pa­mah­ti!

Mauno Filppula on tähtäillyt Kortteisen lintuvesillä lähes viiden vuosikymmenen ajan. Raahen vuosina hän kävi kokeilemassa sorsastusta myös mereltä käsin, mutta ei ollut kotikylän voittanutta sorsastuspaikkaa. Kuvat: Anna Hämeenaho Mikko Äijälän sorsastuskaverina on velimiehen Repe-koira. Repe kyttäili lentäviä lintuja innokkaasti, mutta vesilintujen noutaminen tuntui metsälintuja tylsemmältä. Ilman koiraa ammutun linnun hakeminen on turvelautoilta ja ruovikoista vaikeaa. Kanootti on tarpeen maaltakin ampuessa. Vanhanmajan kosteikolla aloitettiin jahtikausi Antero Haatajan, Mauno Filppulan ja Mikko Äijälän voimin.
Mauno Filppula on tähtäillyt Kortteisen lintuvesillä lähes viiden vuosikymmenen ajan. Raahen vuosina hän kävi kokeilemassa sorsastusta myös mereltä käsin, mutta ei ollut kotikylän voittanutta sorsastuspaikkaa.
Mauno Filppula on tähtäillyt Kortteisen lintuvesillä lähes viiden vuosikymmenen ajan. Raahen vuosina hän kävi kokeilemassa sorsastusta myös mereltä käsin, mutta ei ollut kotikylän voittanutta sorsastuspaikkaa.
Kuva: Anna Hämeenaho

Kello käy puoltapäivää Kortteisen rannalla. Muutamaa minuuttia vaille kaksitoista jossain pamahtaa laukaus, sorsaparvi lehahtaa lentoon ja kuuluu toinen pamaus. Siitäpä se sitten lähti, tämänvuotinen sorsastuskausi.

Vesilintujen metsästys on tärkeä jahtimuoto, johon osallistuu vuosittain noin satatuhatta metsästäjää. Luonnonvarakeskuksen (Luke) mukaan viime vuonna pyydetyin vesilintu oli sinisorsa, jolloin sitä saatiin saaliiksi noin 251 000 yksilöä. Seuraavaksi yleisimmät saalislajit ovat tavi, telkkä ja haapana.

Elokuun 20. päivästä alkaen saa metsästää sinisorsia, taveja, heinätaveja, haapanoita, jouhisorsia, lapasorsia, punasotkia, tukkasotkia, telkkiä, haahkoja, nokikanoja, ja kanadanhanhia. Metsähanhen metsästys on kielletty ja merihanhelle on asetettu alueellisia metsästysrajoituksia. Vesilintujen metsästyskausi päättyy joulukuun lopussa.

Poliisi valvoi torstaina, ensimmäisenä jahtipäivänä sorsastusta. Valvonnalla varmistettiin metsästyksen laillisuus- ja turvallisuusseikkoja. Lue ensi tiistain 25.8. Siikajokilaaksosta, mitä tuloksia valvontatyö antoi Siikajoella ja missä tunnelmissa kaverusten ensimmäinen jahtipäivä sujui toisaalla, Kortteisen rannalla.

Ilmoita asiavirheestä