Kaupan liitto on solminut ympäristöministeriön kanssa sopimuksen siitä, että Suomessa yritykset laativat muovikassien vähentämiseen tähtäävän sitoumuksen. Kaupan liitto on kaupan alan valtakunnallinen edunvalvontajärjestö, jonka tehtävänä on edistää suomalaista kauppaa. Liiton jäsenkuntaan kuuluu 2 200 yritystä kaikilta kaupan osa-alueilta.
Sitoumus on osa uuden EU-direktiivin toteutusta, ja sillä pyritään vähentämään muovijätteen määrää. Sopimuksen taustalla on EU:n pakkausjätedirektiivin muutos, jolla pyritään välttämään muovijätteen syntymistä ja vähentämään merten roskaantumista. Koska suomalaiset kuluttavat EU:n mittakaavassa varsin kohtuullisesti muovikasseja, kulutusta voidaan meillä vähentää vapaaehtoisin toimin.
Yhtenä joukossa S-ryhmä on tehnyt kyseisen sitoumuksen.
– Suomalaiset ovat varsin valistuneita muovikassien käyttäjiä. Jo nyt kahdella kolmesta kaupassakävijästä on oma ostoskassi mukanaan. Jos muovipussi ostetaan, sitä käytetään usein vielä uudelleen ja varsin moni muovikassi päättää elinkaarensa roskapussina. Myös kestokassien käyttö on Suomessa lisääntynyt, kertoo suunnittelujohtaja Mika Lyytikäinen S-ryhmän vähittäiskaupasta.
Muovikassisopimukseen sitoutuvat yritykset voivat itse määritellä ne toimet, joilla kulutusta vähennetään.
S-ryhmän keino on laajentaa muovisten ostoskassien maksullisuutta, ja lisäksi tarjolla on biohajoavia hevi-pusseja vaihtoehtona muovisille. Erittäin kevyiden muovipussien ilmaisesta jakelusta itsepalveluna kassoilla luovutaan, Lyytikäinen kertoo.
EU-direktiivin tavoitteena on, että kevyiden muovikassien kulutus on Suomessa vuoden 2025 loppuun mennessä alle 40 kappaletta henkeä kohden. Sopimus on voimassa vuoden 2025 loppuun asti. Sopimusjärjestelmässä mukana olevat yritykset raportoivat sitoumuksensa tuloksista vuosittain Kestävän kehityksen yhteiskuntasitoumusjärjestelmään.