Helmikuussa Siikalatvan Moottorikelkkakerhon puheenjohtajaksi valittu Jarkko Väyrynen arvioi Pyhännälle valmistuneen snowcross-radan olevan merkittävä asia lajin harrastajille. Radalle on Siikalatvan Moottorikelkkakerhon jäsenillä vapaa pääsy. Radan rakentaminen on ollut merkittävä talkootyöponnistus Pyhännän ja Siikalatvan alueella toimivalle kelkkaseuralle ja yhteistyökumppaneille, joten sitä on tehty pikkuhiljaa.
Kestilästä lähtöisin oleva, nykyisin Pulkkilassa asuva Jarkko Väyrynen muistelee olleensa kelkkakerhon jäsen viisi vuotta.
Seuran järjestämiin talkoisiin ja tapahtumiin hän on osallistunut sen mitä on työkiireiltä ehtinyt.
– Lähdin aikoinani jäseneksi kiinnostuksesta lajia kohtaan. Kun itsellä on kelkkaa, voi jäsenmaksun maksaen kantaa oman kortensa kekoon, että saataisiin rahaa jolla ylläpitää kelkkauria.
Jarkko Väyrynen lupautui puheenjohtajan tehtävään, kun seuran pitkäaikainen puheenjohtaja Rauno Kilpeläinen toivoi tehtävään uutta innokasta vetäjää.
Jäsenluettelon mukaan seuralla on noin sata jäsentä. Jäsenmaksujen maksuaktiivisuus on vaihdellut vuosittain. Tuore puheenjohtaja pohtii tällä haavaa päällimmäisenä tavoitteena olevan saada jäsenistö aktivoitumaan ja maksamaan jäsenmaksut. 25 euron vuotuinen jäsenmaksu antaa oikeuden Pyhännän ja Siikalatvan alueella urilla kelkkailuun, mutta tuo myös kaivattuja tuloja seuran kassaan, rahaa, millä ylläpitää ja kunnostaa kelkkauria.
Siltamateriaalia on hankittu vastikään ja jo tehtykin joitakin siltoja talkoilla. Kelkkauria on tarkoitus yhä parantaa uria merkaten ja uusia siltoja rakentaen. Innokkaalle talkooväelle on jatkossakin kysyntää.
– Kerho ollaan kaikki me, jotka ollaan jäseniä. Ei kannata aina odottaa talkookutsua, vaan voi itsenäisestikin toimia. Tavaraa kyllä hommataan, kun tekijöitä löytyy, Väyrynen lupaa.
Tavoitteena on, että parin vuoden sisällä seura järjestäisi jälleen kelkkakisat. Kisojen järjestäminen on pienelle seuralle iso ponnistus, niinpä ensin panostetaan urien kunnostamiseen.
Jarkko Väyrynen on toiveikas, että kelkkaurat saadaan kuntoon ja myös Siikalatvalle saataisiin virallisia kelkkareittejä. Parhaillaan käynnissä on valtakunnallinen Mokoma-hanke joka tähtää suunnittelutyön kautta moottorikelkkailun edellytysten kehittämiseen. Paikallistasolla kelkkakerho tekee voitavansa myös Siikalatvan ja Pyhännän kattavan kelkkauraverkoston parantamiseksi.
Väyrynen hoksauttaa, että kelkkailijoilla on mahdollisuus vaikuttaa asioihin muun muassa osallistumalla kevätkokoukseen joka järjestetään 5. toukokuuta Pulkkilassa.