Keskipiste-Leader ry:n hallitus esittää pyöristettynä 37 000 euron hanketukea Kestilään. Tuella on tarkoitus rakentaa keskustaan koko kylän lähiliikuntapaikka. Hankkeen vetotahona toimii Kestilän kotitalousseura.
Kaiken ikäisille sopivan liikunta-alueen yhteyteen on tarkoitus rakentaa myös grillikatos. Alueen toivotaan muodostuvan koko kylän yhteiseksi piknik- ja ulkoilupaikaksi.
Hankkeella on vahva tukijoukko, sillä touhussa ovat mukana kotitalousseuran rinnalla Kestilän peruskoulun vanhempainyhdistys, Eläkeliiton Kestilän yhdistys, Kestilän VPK sekä useat muut alueella toimivat yhdistykset ja yhteisöt.
Yritystukea Leaderin hallitus esittää Siikalatvalla toimivalle Mäkelän Puukonttorille 2254 euroa investointien tekoon.
Leader-hallituksen rahoitusesitys ei ole vielä lopullinen vaan viranomaispäätöksen tekee Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Keskipiste-Leader on Nivala-Haapajärven ja Haapaveden-Siikalatvan seutukuntien alueella toimiva paikallinen Leader-ryhmä, joka kehittää maaseutua neuvomalla ja aktivoimalla sekä rahoittamalla paikallisia maaseudun kehittämishankkeita ja yritystukia.