Kii­ree­tön­tä kah­vit­te­lua 10 vuotta – Mirjan ja Maunon tupa va­paaeh­tois­työn helmi

Mirjan ja Maunon tuvalla silloin tällöin lauletaan yhdessä. Arkistokuva. Terttu Savela on keittänyt Mirjan ja Maunon tuvalla kahvia alusta asti. Heino-puoliso liittyi joukkoon hieman myöhemmin.
Mirjan ja Maunon tuvalla silloin tällöin lauletaan yhdessä. Arkistokuva.
Mirjan ja Maunon tuvalla silloin tällöin lauletaan yhdessä. Arkistokuva.
Kuva: Kirsi Junttila

Pieni, viihtyisä ja aina juttuseuraa tarjoava Mirjan ja Maunon tupa Ruukissa täyttää 10 vuotta. Silloinen Siikasalon seurakunta perusti vapaaehtoisvoimin pyöritettävän kohtaamispaikan Mirja ja Mauno Monton testamenttirahaston turvin 2009. Ovet avattiin ensimmäisen kerran pitäjäpäivien aikaan.

Tupa löysi paikkansa heti. Vapaaehtoistyöhön kahvilaan ilmoittautui niin paljon väkeä, ettei kaikkia voitu heti ottaa työvuorolistallekaan. Avajaisten jälkeen ulko-ovi alkoi käydä ahkerasti ja tuvalla on siitä lähtien ollut jatkuvasti kahvittelijoita.

Vapaaehtoisten työvuorolistassa on tällä hetkellä 50 nimeä, ja uusia mahtuu mukaan. Jokaiselle tulee tupavuoro kerran kuukaudessa ja yleensä emäntä vie kahvipullat mukanaan. Mutta Tuvan pakastimessakin on tarjottavaa, jos ei ole ennättänyt leipomaan.

Kahvittelijoita Tuvalla käy keskimäärin 15 henkeä päivässä, laskee Terttu Savela pikaisesti päiväkirjasta. Oma näppituntuma sanoo samaa, ja tuntumaa on lampinsaarelaisella Savelalla ehtinyt kertyä 10 vuoden ajan. Hän lähti mukaan heti ensimmäisenä kesänä. Aluksi ystävän kanssa, sittemmin Heino-puolisokin innostui hommasta.

– Eläkkeellä olevalla on aikaa ja täällä saa nähdä uusia ihmisiä. On aina hyvää juttuseuraa, Heino Savela sanoo.

Tupa on auki maanantaista perjantaihin kello 10-14. Ovi on auki kaikille, mutta aukioloajasta johtuen kävijät ovat pääasiassa eläkeläisiä. Monet poikkeavat kauppareissullaan kahville, tapaamaan tuttuja ja vaihtamaan kuulumisia. Yhteisessä olohuoneessa istutaan pitkäänkin porisemassa.

– On monta yksinäistä vanhusta ja he tulee tänne yksinäisyyttä torjumaan, Heino toteaa.

– Moni puhuu hyvin henkilökohtaisistakin asioista. Meillä on vaitiolovelvollisuus, olemme siitä paperit allekirjoitaneet, Terttu tähdentää.

Pieni tupa antaa vakituisille työvuorolaisillekin paljon.

– Saa hyvän mielen ja on mielekästä tekemistä, kiteyttävät Heino ja Terttu.

Mirjan ja Maunon tuvan 10-vuotispäiviä vietetään ensi sunnuntaina 9. kesäkuuta. Seurakunta järjestää juhlan Ruukin Kreivinsaaressa. Tilaisuus alkaa kello 12 lohikeitolla, jonka jälkeen on päiväjuhla, maakirkko ja kirkkokahvit.

Ohjelmallinen osuus kestää noin tunnin. Jos sade yllättää, juhlia jatketaan Ruukin seurakuntatalolla.

Ilmoita asiavirheestä