Eri puolilla maailmaa käynnissä olevat sodat ja Ukrainan kriisi ovat muistuttamassa, miten tärkeä asia rauha on, tuli esille Kansallisen veteraanipäivän juhlassa Paavolassa.
– Kriisit ovat lähellä ja ne ovat vaikuttaneet omaan ajatteluun. Ne ovat nostaneet veteraanien tekemien uhrausten ja työn arvostusta, totesi tilaisuudessa puhunut Siikajoen kunnanjohtaja Mauno Ranto.
Suomen itsenäistyminen sata vuotta sitten oli osa kansainvälistä liikehdintää. Ajat olivat vaikeat ja kansakunta jakautunut kahtia. Kuitenkin kansakunta talvisodan syttyessä lähti yksissä tuumin hyökkääjää vastaan. Noin 20 vuodessa tapahtui uskomaton yhtenäistyminen.
– Suomalainen sovittelu on vientituote. Martti Ahtisaari on sitä vienytkin ulkomaille sovittelutehtävissään, Ranto totesi.
Perinteiseen tapaan veteraanipäivän juhla alkoi seppeleenlaskulla Paavolan sankarihautausmaalla. Seppeleen sai myös Karjalaan jääneiden muistomerkki sekä matkaan lähtivät seppelpartiot Siikajoen ja Revonlahden sankarivainajien viimeisille leposijoille.
Arvokasta juhlapäivää vietettiin myös Siikalatvalla. Seppeleet laskettiin sankarihaudoille Piippolassa, Pulkkilassa, Kestilässä ja Rantsilassa. Siikalatvalla yhteistä juhlaa vietettiin Kestilässä, jossa tervehdyssanat lausui Seppo Karppinen. Runon esitti Irja Keränen ja juhlapuheen piti Aimo Suorsa. Lisäksi koululaiset ja mieslaulajat esittivät musiikkia.
Tänä vuonna Kansallisen veteraanipäivän teema on ollut Sinun – Din. Teeman avulla on haluttu tuoda esille, että veteraanipäivä on kaikkien suomalaisten yhteinen juhla. Valtakunnallista juhlaa vietettiin viimeistä kertaa, juhlapaikkana oli Lahti.
Sotaveteraaneja on elossa vielä noin 22 000 henkeä ja heidän keski-ikänsä on 91 vuotta.