Lapin ely-keskus on antanut Siikajoen kalatalousalueelle toimeksiannon toteuttaa Siikajoen vesistön kalatalousmaksujen käyttösuunnitelmaa, jossa on varattu rahoja kirjolohen tai taimenen istutukseen Siikajokeen vuosille 2020–2023. Urakka aloitettiin viime viikolla, kun 12:lle istutuspisteelle Siikajoen kylältä Piippolaan ja Neittäväjoelle ulottuvalle alueelle istutettiin 1 200 kilogrammaa kirjolohta.
Lisäksi käyttösuunnitelmassa on varattu rahaa rapukannan siirtoistutukseen Lamujoessa sekä nahkiaisen toukkatuotannon selvittämiseen sekä nahkiaisen ylisiirtoon Pöyryn padon yläpuolelle.
Kalatalousalueet uudistuvat kalastuslain myötä. Jokilaaksojen uusi kalatalousalue toimi Siika-, Olki-, ja Pattijoen valuma-alueilla sekä Raahen ja Siikajoen merialueilla. Kalatalousalueen tarkoituksena on kehittää alueensa kalataloutta sekä edistää jäsentensä yhteistoimintaa kalavarojen kestävän käytön ja hoidon järjestämiseksi. Kalatalousmaksuja kertyy turvetuotannon velvoitteista.
Kalatalousalue laatii ehdotuksen alueensa kalavarojen käyttö- ja hoitosuunnitelmaksi. Suunnitelmaa laadittaessa on otettava huomioon kalakantojen käytölle ja hoidolle lainsäädännön perusteella asetetut vaatimukset, kalavarojen valtakunnalliset hoitosuunnitelmat sekä sellaiset muut kalavarojen käyttö- ja hoitosuunnitelmat, joiden toteuttamiseen suunnitelmalla voi olla vaikutuksia.
Mikäli haluat vaikuttaa käyttö- ja hoitosuunnitelmassa esiin otettaviin asioihin, voit ottaa yhteyttä joko Siikajoen Kalatalousalueen ja Siikajoen Osakaskunnan sihteeri Matti Toppilaan tai käyttö- ja hoitosuunnitelman valmistelutyötä tekevään Perämeren Kalatalousyhteisöjen Liitto ry:n Pasi Anttilaan.