Kirk­ko­her­ra­eh­dok­kaat vaa­li­pa­nee­lis­sa: Talous ta­sa­pai­noon ja toi­min­ta myös

Kirkkoherranvaalissa ehdolla ovat Harri Joensuu ja Olli Lohi. He olivat vaalipaneelissa Ruukin kirjastolla viime viikolla.
Kirkkoherranvaalissa ehdolla ovat Harri Joensuu ja Olli Lohi. He olivat vaalipaneelissa Ruukin kirjastolla viime viikolla.
Kuva: Kirsi Junttila

Talous on Raahen seurakunnan suurimpia haasteita, tuumivat kirkkoherraehdokkaat, kappalainen Harri Joensuu ja pastori Olli Lohi Ruukin kirjastossa järjestetyssä vaalipaneelissa viime viikon torstaina.

Paneelikeskustelu käytiin talousasioiden ympärillä. Oman rasitteensa tuovat 37 eri kiinteistöä, ja paneelin juontanut Siikajokilaakson päätoimittaja Juha Honkala kysyikin, onko seurakunnan kiinteistöjen määrä kohdallaan.

– Tärkeää on miettiä, miten rakennukset ylläpidetään. Kaikki vaihtoehdot on käytävä läpi. On hyvä arvioida, mitkä ovat toiminnan kannalta tärkeitä rakennuksia, vastasi Lohi.

– On arvioitu, että joitain kiinteistöjä on hyvä myydä tai muuten poistaa, Joensuu totesi.

Seurakunnan taloustilanne on Joensuun mukaan vakava, mutta ei katastrofaalinen. Jos toimitiloja täytyy vähentää, Joensuu vähentäisi sieltä, missä välimatkat ovat lyhyimmät.

Kirkot täytyy säilyttää ja pitää kunnossa, ehdokkaat linjasivat. Muista tiloista pidetään huolta varojen mukaan, mutta toiminta ei saa kärsiä.

– Jos ei ole mahdollisuutta kunnostaa tiloja, on yhdessä mietittävä ratkaisuja. Ne eivät saa tulla seurakuntalaisille yllätyksenä, Lohi pohti.

– Aina ei tarvita omaa tilaa, jos voi vuokarata, Joensuu totesi.

Seurakunnassa on yli 100 työntekijää, mutta taloustilanteen kiristyessä henkilöstömäärää voi joutua sekä Joensuun että Lohen mielestä pohtimaan vakavasti.

– Jos tiukka paikka tulee, voidaan toimintoja yhdistää ja pärjätä vähemmällä väellä siellä, missä välimatkat ovat lyhyemmät, Joensuu linjasi.

– Henkilöstön joustavuus ja liikkuvuus eri alueilla on tärkeää. Jos henkilöstökulut ovat korkeat, tulee väistämättä korjausvelkaa rakennuksiin, Lohi totesi.

Vaikka resurssit vähenevät, on seurakunnan silti oltava tasapuolisesti läsnä koko alueellaan. Pattijoella 12 vuotta asunut Lohi on saanut viestejä Siikajoelta, Revonlahdelta ja Paavolasta, joiden mukaan alueet ovat jääneet paitsioon.

– Seurakunnan vahva rooli on saatava takaisin, hän totesi.

– Tavoite on, että joka alueella on seurakunnan työntekijöitä ja toimintaa ja antaa viestiä, että joka alue on yhteisössä tärkeä, Joensuu tähdensi.

Revonlahden ja Siikajoen kirkoissa on jumalanpalvelus vain kerran kuukaudessa, ja se harmitti paneeliyleisöä. Joensuu tunnusti olevansa osasyyllinen ja sanoi päätöksen olevan yksi huonoimpia, johon on suostunut.

– Jumalanpalvelukset alueilla ovat tärkeitä. Kun on tilat ja seurakuntalaisilla kutsua, pitäisi siihen vastata, Lohi vastasi.

Seurakunnan jäsenmäärän vähenemiseen apua molemmat hakevat läsnäolosta ja vapaaehtoistyöstä, joka avaisi väyliä seurakunnan toimintaan ja sitouttaisi mukaan siihen.

– On tärkeää, että seurakunnan työntekijät palvelevat seurakuntalaisia. Mutta on paljon ihmisiä, jotka voisivat olla vapaaehtoistyössä, Lohi mietti.

– On mietittävä, mitä seurakunta voisi tarjota työikäisille. Se on Raahen seurakunnan suuri haaste. Myös kasvatustyötä on pohdittava uudestaan, sillä koulujen uskonnollinen opetus on käymässä vaikeaksi, Joensuu sanoi.

Ilmoita asiavirheestä