Yksi huhkii crosstrainerilla, toinen kuntopyörällä ja kolmas lataa levypainoja tankoon. Tuki- ja liikuntaelinvaivat pitäisi saada kuriin, jotta vankikuntoutujat voisivat osallistua Kestilän vankilan toimintoihin ilman fyysisiä rajoitteita.
Kuntopyörää polkevan ”Joken” ongelmakohta on metsätöissä loukattu selkä. Levypainoja asettelevan "Tuomon" vaivojen taustalla on raskaat työt ja leikattu keuhko.
– Nyt oon aivan eri mies, kuin viisi vuotta sitten.
Lonkkavamman takia huterasti kävelevä Abdi naurahtaa treenin parantaneen kävelyä jo kovasti.
– Tämä on minulle sataprosenttisen tärkeää, ”Abdiksi” esittäytyvä mies huikkaa.
Uusi nousu on ohjatun ja kuntouttavan jumpan, venyttelyjen sekä hieronnan ansiota. Kestilän vankila on keskittynyt muun muassa päihdekuntoutukseen ja koulutukseen, mutta kaikkien fyysinen kunto ei riitä kouluttautumiseen.
– Tavoitteena on, että vankilan kuntouttava elementti toteutuisi myös heidän kanssaan, ettei käy niin, että terveys vain heikkenee, Kestilän vankilan apulaisjohtaja Anne Mäkinen kertoo.
Lisää aiheesta 31.10. Siikajokilaaksossa