Koi­ra­mies miet­tii, toh­tii­ko päästää met­säs­tys­koi­ran riistan jäl­jil­le –Susien määrä pu­hut­taa

Siikajokilaakso
Susikannan kasvu on saanut koiramiehet varovaiseksi ja harkitsemaan, milloin koira kannattaa viedä riistan perään metsään. Pyhännän kunnanvirastolla on esillä Kestilästä poliisin luvalla maaliskuussa 2007 kaadettu susi.
Susikannan kasvu on saanut koiramiehet varovaiseksi ja harkitsemaan, milloin koira kannattaa viedä riistan perään metsään. Pyhännän kunnanvirastolla on esillä Kestilästä poliisin luvalla maaliskuussa 2007 kaadettu susi.
Kuva: Sari Junnonaho

Susihavaintojen määrä on lisääntynyt Siikajokivarressa erityisesti Siikalatvalla niin, että erämiehet arvioivat Suomessa lopputalvesta tilastoitujen susien määrästä noin kymmenen prosenttia löytyvän Siikajokivarresta.

Susien määrä ja aiempina vuosina sattuneet koiravahingot ovat saaneet metsästäjät entistä varovaisemmaksi ja jopa luopumaan tietyillä alueilla koiran kanssa metsästämisestä.

Suomen Metsästäjäliiton hallituksessa susitilannetta seuraava, Siikalatvan kunnan maaseutujohtaja Mikko Äijälä arvioi, että viime vuosina koiravahingoilta on säästytty, kun koiran kanssa metsästävät ovat muuttaneet toimintatapoja niin, että koiraa ei päästetä riistan perään metsään, jossa on hiljattain tehty susihavainto tai alueella arvellaan olevan susia.

– Siinä tulee yleisesti ajatellen harha, että vahinkoja ei tapahdu. Ei tapahdu, kun koirilla pyytämistä vältetään tai ei mennä ollenkaan metsään.

– Susipuhelin on selvästi auttanut asiaan, kun pystyy seuraamaan, missä sudet liikkuvat, vaikka tieto tulee tietyllä viiveellä. Tilanne on koiramiehille hankala. Jotkut ovat hyvinkin araksi menneet, toteaa Piippolan seudun riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Sulo Heikkinen.

Susihavainnosta kannattaa ilmoittaa aina paikalliselle petoyhdysmiehelle.

– Jos havaintoja tekee, oli ne pihalta tai mistä tahansa, kannattaa niin näkö- kuin jälkihavainnosta aina ilmoittaa paikalliselle petoyhdysmiehelle. Yhteystiedot löytyvät Riista.fi-sivustolta, neuvoo Siikajoen maaseutuasiamies, Revonlahden susireviirityöryhmässä koolle kutsujana toimiva Pekka Seppinen

Kun suden metsästämiseen haetaan poikkeuslupaa tapahtuneen vahingon pohjalta, viranomaiset katsovat aina, minkä verran tassuhavaintoja on tullut alueelta.

Aiheesta tarkemmin torstaina ilmestyneessä Siikajokilaaksossa.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä