Keskiviikkoiltana 11.5. on Pulkkilan alakoululaisten vanhemmilla mahdollisuus tutustua lastensa nykyiseen opinahjoon. Pulkkilan peruskoulun ja Siikalatvan kunnan kulttuuritoimen yhteisen tapahtumatorin ohjelmassa on myös isossa salissa pidettävä taikuriesitys, jonka tuotto menee oppilaskunnan hyväksi.
Lisäksi iltaan sisältyy rompetori, jolla myydään vanhaa irtaimistoa uloskantoperiaatteella sekä valmiiksi hinnoiteltuna että tarjousten perusteella.
Pulkkilan peruskoulun johtokunta päätti viime viikolla pistää myyntiin tarpeettomia koulutarvikkeita.
Myynnissä on esimerkiksi parisen sataa vanhaa opetustaulua, piirtoheittimiä ja niiden pöytiä sekä valkokankaita, jokunen ompelukone, pulpetteja, lukiolta tuotuja ruokalapöytiä sekä pientavaraa.
Illan lopuksi myydään tarjousten perusteella myydään muun muassa vanhoja karttoja, puukalusteita, polkuompelukone, karttoja sekä pari pianoa ja harmooni (viallisia).
Ostajien tulee huomioida, että myynnissä oleva irtaimisto on suurimmaksi osaksi peräisin tällä hetkellä sisäilmaongelmien takia käytöstä poistetulta kivikoululta.
Ympäristöviranomaisten ohjeiden mukaan kovapintaiset kalusteet ja koulutarvikkeet voi desinfioida. Näin on tehty esimerkiksi niille kalusteille, jotka siirrettiin väliaikaiskäyttöön rakennettuun moduulikouluun.
Rompetorilta kertyneet varat tullaan käyttämään koulun aulan kalustamiseen aiempien rompetorien tavoin.