Alahärmään Power Truck-kuljetusmessuille ilmoitettujen kymmenien yhdistelmäajoneuvojen joukossa oli muutama Siikajokivarresta toimiva tai alueella aikoinaan perustettu kuljetusliike. Kuinka ollakkaan Kestilässä perustetun ja vuosikymmenet toimineen Karjaluodon sekä ruukkilaisten kuljetusliikkeiden Nättisen ja Niinimaan rekkaveturit olivat samassa rivissä.
Autojen paikkoja ei ollut määritelty etukäteen, vaan auton messualueelle tuoneille oli vain määritetty pellonkulmalta paikka, johon autonsa parkkeerata. Sattumalta Siikajokivarren autot olivat samassa rivissä.
Siikajokivarren autojen trion rikkoi vain Nättisen ja Niinimaan auton väliin parkkeerattu iisalmelaisen Kari Kokkarisen rekkaveturi. Vauhdilla tien päältä messuille esittelykuntoon puunattujen, samassa rivissä olleiden autojen rinnalla Kokkarisen ajoneuvo on poikkeus. Veturi ei likaisista työhommista tiedä, kun sillä ajetaan vain messuilta toiselle. Tälle kesää auto on ollut esillä jo kolmessa kuljetusalan messutapahtumassa.
Kokkarinen kuvaili rekan olevan hänen kesämökkinsä. Kun toiset suuntaavat rentoutumaan mökille, lähtee Iisalmen mies rekallaan rekkamiesten tapaamiseen. Auto on hänen mökkinsä ja euroja senkin hankintaan on kulunut vino pino kuten mökin ostoon menisi.
Pitkänlinjan kuljetusyritysten joukossa Niinimaan Topin firma on nuori. Mistään onneaan kuljetusalan markkinoilla kokeilevasta yrityksestä ei voi puhua, kun vasta kolme vuotta sitten perustetulla kuljetusliikkeellä on käytössä jo toinen oma auto.
Yrityksen omistavat puoliksi kuljetustehtäviä kuljettajien rinnalla hoitava Topi Niinimaa sekä hänen isänsä Kimmo Niinimaa. Nykyisin Yli-Iissä asuva Kimmo Niinimaa hoitaa firman juoksevat asiat. Perheyrityksessä työskentelee veljensä ja isänsä ohessa myös oppisopimuksella yhdistelmäajoneuvonkuljettajaksi opiskeleva Jaakko Niinimaa.
Suomen tiestöllä yhdistelmää nähdään harvakseltaan, koska kuljetusliikkeen päätyönä on kuljettaa lämpösäädellyssä kontissa pohjois-Norjasta kalaa Norjan sisäisesti ja Pohjoismaihin. Suomeen kalaa tuodaan Helsingin lentokentälle.
– Näihin kuljetuksiin oli hyvin helppo päästä. Tulee miettiä, mitä kannattaa ajaa, että saa kuljetuksilla kulut katetuksi ja jotain jäisi vielä viivan allekin, Niinimaa kuvaili.
Topi Niinimaalle messuilla mukana olo on tapa rentoutua. Messuilla tapaa tuttuja. Kavereita tulee kokoajan vastaan messuosastoilla liikkuessa. Tapahtuma on myös tärkeä kontaktien muodostamismiljöö.
– Täällä näkkee maailmalla tutuksi tulleita kuskeja ja täällä ovat myös kaikki kaverit.
Kiirettä piti, että Niinimaan auto saatiin esille Härmään. Vielä kaksi vuorokautta ennen messujen alkua Topi oli 1 500 kilometrin päässä Ruukista. Torstaina auto puunattiin esittelykuntoon. Auton edustavaan kuntoon saamiseksi maalattiin myös osia, jotka kuivuivat rekan kontissa matkalla Alahärmään.
Niinimaat ovat muokanneet autoa vain vähän ostokuosista. Maaliskuussa hankitun, kustomoidun Scanian sisustaa on muutettu hieman mieleisemmäksi ja veturiin on tehty pieniä muutoksia.
Auton kyljessä lukee komeasti kotipaikkana Ruukki. Miksi Ruukki eikä kotikunnan nimi. Topi Niinimaa sanoi olevansa sydämeltään ruukkilainen eikä siikajokinen.
Kivennakkaaman päässä Siikajokivarren autojen rivistä on kahden jokivarressa lapsuutensa ja nuoruuttaan viettäneen autoilijan autot: Sipolankylässä varttunut, nykyisin Tyrnävällä asuvan Tauno Nissisen ”Tahvoksi” ristimä ja Revonlahdelta käsin koulut käyneen, nykyisin Jäälissä asuvan Tommi Peltoniemen uusi vetäjä. Nissinen ei ollut tällä kertaa itse messuilla mukana, vaan auto oli esittelemässä autonkuljettaja.
Autonkuljettaja Jarmo Pääkkö sanoi Rakennusliike Karjaluoto Oy:n auton olevan hänen kuittipeli. Kuittipeli, mikä se on? Pääkkö tarkensi auton olevan hänen työautonsa, jota vain hän ajaa ja samalla vastaa myös sen kunnossapidosta. Autolla ajetaan Suomen ja Ruotsin puolella monipuolisesti kaikkea mitä vain voi kaappi- ja pressukärryn laitojen sisäpuolella kuljettaa.
Pääkkö innostui kulkupelinsä Alahärmään näytille tuomisesta käytyään tälle kesää ihastelemassa autoja Loviisassa järjestetyssä kuljetusalan viikonlopputapahtumassa.
– Sain luvan tuoda auton, kun laitan sen fiksuun, esittelykuntoon, Jarmo Pääkkö tuumi.
Rakennusliike Karjaluoto Oy:lla on edelleen varikko myös yrityksen syntysijoilla Kestilässä, vaikka nykyisin urakoita on aiempaa vähemmän hoidettavana Siikalatvalla ja yrityksen kotipaikka on nykyään Oulu. Kuljetusliike on hoitanut Siikalatvan urakka-alueella muun muassa valtatien aurausta.
Toimitusjohtaja Vesa Karjaluodon mukaan heidän kalustoaan on tänä kesänä toistamiseen esillä messuilla. Kun työntekijällä oli into päästä esittelemään työautoaan messuille, sopii se yrittäjäveljeksille hyvin.
Vuonna 1960 perustetun Nättisen Kuljetus Oy:n kalustoa oli ensimmäistä kertaa esillä kuljetusmessuilla. Kuljetusliikkeen auton messuvierailulle touhusi yrityksessä autonkuljettajana työskentelevä Niko Koivula.
Näytteilleasettajatiedoissa yrityksen kotipaikaksi oli merkattu Raahe. Koivula selvensi, että Jussin isän Lassi Nättisen perustama yritys on edelleen siikajokinen. Messumateriaaliin kotipaikka oli tullut Koivulan kotiosoitteen mukaan. Nättisen autot ajavat työkseen betonia. Liikenteessä on kolme betoninkuljetusautoa ja yksi betonipumppuauto. Viides auto on parhaillaan rakenteilla.
Autoilija Jussi Nättinen kannusti nuorta miestä ilmoittautumaan tapahtumaan, kun Koivula asiaa ehdotti. Viiden vuoden ajan Alahärmän tapahtumaan turistina vuosittain osallistunut Niko Koivula halusi tuoda näytille työautonsa.
Vuoden 2004 vuosimallia oleva Sisu herättikin messuilla runsaasti kiinnostusta. Messuilla esillä olleiden uusien ja uudehkojen autojen rinnalla hieman vanhempi, hyvin pidetty, yhä ammattiajossa oleva Sisu herätti kiinnostusta. Suomessa valmistetussa autossa on 18-litrainen Caterpillarin moottori.
– Työporukalla on työn lomassa laitettu auto kuntoon. Torstaina oltiin vielä ajossa ja voi sanoa, että tultiin suoraan ajosta tänne.
Koivula kuvailee tapahtumassa näytteilleasettajana mukana oloa tosi mahtavaksi kokemukseksi.
– Hyvä maku jää suuhun tästä. Ei voi olla kuin tyytyväinen viikonloppuun, tuumaa Niko Koivula