Kun­nan­joh­ta­ja jal­kau­tui ta­paa­maan kun­ta­lai­sia ky­lä­kier­rok­sel­la –Tänään po­ri­noi­daan Pulk­ki­las­sa

Siikalatva/Kestilä
Kunnanjohtaja Pirre Seppänen esitteli itsensä kestisille ja kyseli, onko kyläläisillä  jotakin mielen päällä. Kunnan luottamushenkilö Alpo Laakko puki kunnanjohtaja Pirre Seppäselle sanoiksi kestisten tuntoja kuntaliitoksen jälkeisistä ajoista.
Kunnanjohtaja Pirre Seppänen esitteli itsensä kestisille ja kyseli, onko kyläläisillä jotakin mielen päällä.
Kunnanjohtaja Pirre Seppänen esitteli itsensä kestisille ja kyseli, onko kyläläisillä jotakin mielen päällä.
Kuva: Sari Kihnula

Siikalatvan kyliin tutustumiskierros alkoi maanantaina kestisten kunnanvaltuutettujen opastamana Kestilästä. Iltapäivän aikana kunnanjohtaja Pirre Seppänen tutustui Järvikylällä Niirasten nykyaikaiseen navettaan, Kestilässä vasta toimintaansa Isokankaan hallissa aloittamassa olevaan kuorimoon ja Pihlajistoon. Aikaa oli varattu hyvin myös kuntalaisten tapaamiseen. Kunnanjohtaja yllättyi iloisesti, kun tapaamiseen saapui kyläläisiä niin, että kirjaston väestösuojatilan istuinpaikat täyttyivät.

Kunnanjohtaja sai terveisinä kyläläisten huolia, mutta kiitosta annettiin muun muassa siitä, että pääsääntöisesti Mehiläisen palvelut pelaavat, vaikka lääkäriin on lähdettävä naapurikylälle. Suuresti mieltä lämmittää kunnan toimesta parhaillaan käynnissä olevat vanhan seurakuntatalon kunnostustyöt.

Seppäsen kyläkierros jatkui keskiviikkona Pulkkilassa. Torstaina hän on tavattavissa Leskelän laavulla ja kierros päättyy perjantaina Rantsilan kauppiastavaratalon pihalla järjestettävään tapaamiseen.

Juttu luettavissa kokonaisuudessa 15.6. ilmestyvästä Siikajokilaaksosta.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä