Kunta kiinni Sii­ka­joel­la­kin – val­tuus­ton kokous peruttu

Kunnanvaltuuston seuraava kokous on päätetty perua Siikajoella.

Seuraavan kokouksen piti olla ensi viikon torstaina, 26. maaliskuuta. Koronatilanteen vuoksi kokousta ei pidetä, kunnanjohtaja Pertti Severinkangas kertoo. Listalla olevat asiat käsitellään huhtikuun kokouksessa.

– Onneksi lista on lyhyt, joten asioiden käsittely on helppo siirtää, hän toteaa.

Kunnanhallituksen kokoukset pidetään normaalin kokousaikataulun mukaan.

Kunnan toimintaan koronavirus vaikuttaa silti monin tavoin. Kunnanvirasto on suljettu ja suuri osa henkilöstöstä on etätöissä. Kunnan kanssa voi asioida puhelimitse, vaihde 040 3156 299, tai sähköpostin välityksellä kunnanvirasto@siikajoki.fi.

Keskiviikosta lähtien sulkeutuvat ikäihmisten päivätoiminta, nuorisotoimi, työpajat, kirjastot, sisäliikuntapaikat ja kansalaisopiston kurssit. Vierailut riskiryhmien palveluyksiköissä on kielletty.

Linjauksen tarkoituksena on suojata väestöä tartunnalta sekä turvata yhteiskunnan ja talouselämän toiminta, kunnasta korostetaan.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä