Vaelluskalat eivät pääse Siikajoen Pöyryn ja Ruukinkosken patojen vuoksi kutemaan sinne minne luonto ne vetäisi, joten patojen purkamista tulisi pohtia, esittää Petri Vuori jättämässään kuntalaisaloitteessa.
Padoista on enemmän haittaa kuin hyötyä, Vuori toteaa, sillä ne ovat sähköntuotannollisesti merkityksettömiä. Jos patoja ei olisi, pääsisi vaelluskala nousemaan jokeen, mikä lisäisi matkailua. Vapaana virtaava joki olisi jo sinällään nähtävyys ja sen lisäksi kalastusmatkailu lisääntyisi jokivarressa. Siksi Vuoren mukaan olisi järkevää tutkia mahdollisuudet purkaa voimalaitospadot.
Aloite oli jo kunnanhallituksen käsittelyssä. Kunnanhallitus päätti kutsua patojen omistajan Koskienergian edustajat neuvotteluun, jossa päivitetään voimalaitosten tilanne. Patojen purkaminenkin päätettiin ottaa esille.
Koskienergia on pitkään suunnitellut Ruukinkosken ja Pöyryn voimalaitosten uusimista.