Pyhäntä Pyhännän 6-9–vuotiaiden mielialaa ei ainakaan matalalentoiseksi voi kuvata. IIlan suussa paikalle saapunut toimittaja otettiin vastaan sellaisella puheenpurpatuksella, ettei sekaan tahtonut sanasta saada.
Päivän aikana oli kuulemma pelattu kännyköillä ja pleikkarilla ja tutustuttu kaikkiin 45 000 leiriläiseen..
Aivan ei poikien juksailut menneet läpi, sillä vaikka tupa täpötäydeltä näyttikin, ei ihan yhtä monta nollaa sen väkimäärään silti mahtuisi.
– Täällä on neljätoista lasta ja me on pelattu lauta- ja leikkipelejä, vapaa-ajanohjaaja Matti Saaranen korjaa poikien tarinoita.
Sähköttömässä on tuvassa on lämmintä ja hämärää. Pleikkarille ei onneksi ole edes mahdollisuuksia, vaikka sitä tuskin lasten leirille mukaan otettaisikaan.
– Tämä on terveellisen alkeellinen paikka, ohjaajien kanssa pressun alle tiskipaikan tekaissut Saaranen kiittelee.
Sähköttömyys ei tunnu poikastenkaan virtaa vähentävän. Poikien kamarissa käy vilske, kun petijärjestystä esitellään. Vaikka yksi tunnustaa rupsuttelevansa aika tavalla, meinaa puhelias poikakolmikko mahuttautua yhdelle yläpeteistä.
Lopulta kaikki vauhtiveikot kiipeävät yhdessä tuumin samalle yläpetille toiveena yhteiskuvan ottaminen. Aikamoisia velikultia todellakin, näkeeköhän heidät vuosikymmenen kuluttua yhtä innokkaina armeijantupaan asettumassa.
Ryhmäytyminen näkyy sujuneen hyvin. Sulassa sovussa on lapsia Pyhännältä, Lamulta ja yksi Oulustakin.
– Olen mummon ja ukin luona kylässä, enkä tuntenut ketään tätä ennen, Lauriksi esittäytynyt poika kertoo.
Ennen kuin palaa muiden kanssa touhuamaan, hän paljastaa ohjaajien pitäneen leiriolympialaiset sisällä sateen takia.
Perinteisten urheilulajien sijaan lapset olivat kisanneet muun muassa siitä, kuka rakentaa korkeimman palikkatornin tai tunnistaa eniten kuvatehtäviä.
– Ja sitten kiinnitettiin kynä narulla lantiolle ja piti osua pulloon! Se ei ollu vaikiaa, silminnähden olemisestaan nauttiva poika hehkuttaa.
Riemunkiljunta ilmaisee uintihetken koittaneen. Lähes kaikki leiriläiset tahtovat veteen viileähköstä säästä huolimatta. Ainoastaan Aino ei kaipaa ulos.
Ovela tyttö, pääsee itsekseen pelaamaan ohjaajien kanssa.
Saunan ja lammen välillä käyvä kuhina muistuttaa työläismuurahaisten kulkua pesästä ulos ja takaisin. Viileävetisessä lammessa käväistään polskimassa ja palataan jälleen hetkeksi lämmittelemään.
Aiheesta lisää 25.6. Siikajokilaaksossa.