Lisää naisia mukaan gol­faa­maan, toivoo kap­tee­ni Hammar

Raahentienoon Golfin naispelaajien kapteeni Merja Hammar toivoo Siikajoelle uusia harrastajia – nimenomaan naisia.

– Sehän naispelaajilla on ikävää, kun ruuhkavuodet verottaa ja golfin parissa ne verottaa nimenomaan naispelaajia. Äijät pääsevät kyllä pelaamaan, mutta naiset eivät jouda. Voihan ne lapset ottaa kentälle mukaan, mutta onko se sitten vapaa-aikaa, Hammar kysyy.

Yhtenä vaihtoehtona on mietitty niin sanottua lapsiparkkia, mutta sitäkään ei voi vain ilmoittaa ja perustaa.

– Kustannuskysymyshän se on. Ovatko ihmiset valmiita maksamaan siitä? Ehkä olisivat.

Tällä hetkellä Raahentienoon Golfilla on 180 naisjäsentä, joista tasaisesti pelaavia on noin 50. Heistä viikkokisoissa aktiivisesti pelaa noin 20.

– Paljon on niitä, jotka pelaavat kerran tai pari kesässä.

Mutta miksi sinne kentälle sitten kannttaa lähteä? Hammar itse aloitti aikoinaan golfin melkeinpä vahingossa, ja tällä hetkellä voidaan puhua varsin onnekkaasta sattumasta.

– Olin silloin vielä yrittäjä ja Tannerin Jussi teetti minulla silloisen kentän laajennusosan kartan digitalisoinnin. Projekti olikin sitten vähän haastavampi kuin laskettiin. Osa maksusta hoidettiin sitten niin, että minä ja mieheni pääsimme ilmaiseksi kurssille. Mies ei olisi lähtenyt millään, eikä olisi lähtenytkään ellei se olisi ollut ilmainen. Sitten kun pääsimme kentälle kahdestaan, älysimme kupletin juonen ja sen, miten siistiä tämä on. On ihan eri asia pelata tuolla kentällä kuin hakata rangella ranteet kipeänä.

Hammar kuvailee golfpäiväänsä niin, että kun kentälle tulee, pääsee tietynlaiseen kuplaan. Kuplan sisällä ei mietitä työtä, perhettä, eikä mitään muutakaan. Vain nainen, maila ja pallo – miniloma arjen keskellä.

– Tämä on erinoamista liikuntaa. En käy koskaan kesäaikaan edes hierojalla, kun golfin pelaaminen pitää koko ylävartalon niin hyvässä kunnossa.

Ilmoita asiavirheestä