Luonnonvarakeskuksen (Luke) Ruukin toimipisteen navetan lakkauttaminen ei ole vielä loppuun käsitelty tapaus. Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä puuttui syyskuun lopulla asiaan ja pysäytti suunnitelmien jatkokehittelyn.
– Julkisuudessa on ollut tieto siitä, että ministeri ei hyväksy tällä tietoa esitettyjä muutoksia Luken toimipisteverkkoon, vaan ottaa asian selvitykseen aikalisän. Hän haluaa käydä Luken johdon kanssa läpi suunnitelmat jatkosta. Ministerin linja on, että Luonnonvarakeskuksen on oltava vahvasti läsnä koko Suomessa, ministerin erityisavustaja Satu Haapaniemi viestittää ja viittaa Maaseudun Tulevaisuudessa 26.9. julkaistuun ministeri Lepän haastatteluun.
Luken pääjohtaja Johanna Buchert kertoo, että nautatutkimuksen tulevaisuudesta keskustellaan piakkoin ministeri Lepän kanssa. Tapaamisaikaa ei ole vielä sovittu.
– Uusi tapaaminen on tulossa, jossa käydään suunnitelmat läpi, Buchert kertoo.
Lihanautatutkimusta Luke jatkaa yhteistyökumppanin kanssa. Mikäli joku lihanautojen kasvattaja haluaa ryhtyä yhteistyöhön, voi hän sijoittaa nautansa Luken navettaan. Toinen vaihtoehto on, että Luke menee tekemään tutkimusta maatilalle. Silloin Ruukin navetta jää tyhjilleen.
– Haemme kumppanuusmalleja. Se lisää yhteistyötä ja toimijuutta. Kumppanuus on myös tehokkuuskysymys ja haemme yhteiskäyttöisyyttä. Infrat ovat kalliita, ja yhteiskäyttö lisää mahdollisuutta investoida niihin, Buchert perustelee.
Keskustan eduskuntaryhmässä Luken keskittämissuunnitelmat ovat saaneet niskavillat pystyyn. Ryhmän mielipide on, ettei keskittämispäätöstä tulisi saattaa voimaan, kertoo kansanedustaja Antti Rantakangas.
Lopettamisuhan alla olevat Ruukin ja Maaningan tutkimusasemat ovat keskellä vahvaa karjatalousaluetta, jonka vuoksi tutkimuksen keskittäminen Jokioisiin ei vastaa olosuhdetekijöitä.
– Turvemaiden tutkimus on saamassa lisärahoitusta. Nurmitutkimus ja eläinpuoli nivoutuvat yhteen, ja siksi nautatutkimusta ei pitäisi lopettaa, Rantakangas sanoo ja viittaa Ruukin tutkimushankkeisiin.
Rantakankaan mukaan julkisuudessa ollut Luken ilmoitus on vasta virkamiesten ehdotus. Tulevissa neuvotteluissa haetaan ratkaisua, joka varmistaa Ruukin nautatutkimuksen jatkumisen.
– Ministeri Leppä on luvannut pitää Ruukin ja Maaningan puolta. Olen luottavainen, että Ruukissa toiminta jatkuu, Rantakangas toteaa.