Kukaan ei yltänyt 20 prosentin kannatukseen, kärkikolmikko on tiiviimpi kuin koskaan ja viiden suurimman puolueen kannatus on reilun kuuden prosentin sisällä. Vaikka suursuosikin asemasta kisaan lähtenyt SDP piti kuin pitkikin ykköspaikkansa, voisi kuvitella, ettei puolueen kenttäväki ole tällä hetkellä pelkästään tyytyväinen tulevan pääministerin edesottamuksiin.
Pöytä oli katettu kikyillä ja koulutusleikkauksilla murskavoitolle, mutta Antti Rinteen poukkoilevat lausunnot aiheuttivat lopulta sen, ettei lopulta kaukana ollut sekään, että demarit olisivat jääneet yhden hevosen kisassa toiseksi.
Siikajokivarsi on ollut perinteisesti keskustan pelikenttä ja sitä se oli nytkin, mutta muualla maassa Juha Sipilän joukot kokivat veretseisauttavan tappion. Paikkoja katosi 18, jonka jälkeen Sipilä teki johtopäätöksen ja ilmoitti eroavansa. Tulos tai ulos oli lähtökohta, joten Sipilä ei jäänyt vatuloimaan, vaan ilmoitti tiistaina aamupäivästä jättävänsä tehtävänsä puolueen puheenjohtajana. Ero astuu voimaan syyskuussa, jolloin keskusta pitää ylimääräisen puoluekokouksen. Keskustan tuloksessa näkyy varmasti myös se, että monta tuttua nimeä päätti jäädä suosiolla syrjään. Seppo Kääriäisen, Mauri Pekkarisen ja Tapani Töllin äänet olisivat varmasti kelvanneet myös keskustalle.
Tulokset vahvistettiin keskiviikkona, mutta vielä pitää jaksaa. Millainen hallitus saadaan ja kauanko neuvottelut vievät? Taloutta pitää elvyttää, joten nostetaanko veroja vai jatketaanko leikkauksia? Toivottavaa olisi, että nyt jokainen nostaisi päänsä pois poterosta ja hakisi rohkeasti kompromisseja. Ehdoista on tingittävä vaikka äänestäjä saattaa pettyä. Sekin on hyvä muistaa ettei 17,7 prosenttia edusta koko kansaa.