Maail­man suurin sii­vous­päi­vä

Lauantaina kymmenennen kerran järjestettävä World Cleanup Day -tapahtuma kannustaa miljoonat ihmiset ympäri maailman osallistumaan ja siivoamaan lähiympäristöään.

Pohjois-Pohjanmaalla Oulangan, Syötteen ja Liminganlahden luontokeskukset varustavat vapaaehtoiset retkeilijät roskapusseilla ja käsineillä. Muovijätteen syntymisen vähentämiseksi Liminganlahdella on mahdollista lainata myös ämpäriä roskien keräämistä varten. Luontokeskus tarjoaa osallistujille mehua ja pientä purtavaa.

Maailman suurimpaan siivouspäivään voi osallistua myös yksinkertaisesti siivoamalla kotipihan tai tienvarren. Somessa tunnisteella #roskatonkosteikko jaetut siivouskuvat osallistuvat Metsähallituksen logotuotteiden arvontaan.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä