Man­ki­lan jär­vi­kais­la kä­si­työ­tar­peek­si?

Johanna Riepula soutelemassa katsomaan, josko kaisla irtoaisi nyhtämällä. Kuva: Kaarina Konola
Johanna Riepula soutelemassa katsomaan, josko kaisla irtoaisi nyhtämällä. Kuva: Kaarina Konola
Kuva: Mirko Kovalainen

Mankilan kyläseura selvittää, miten oman järven kaislat voitaisiin hyödyntää.

Ajatus kaislojen hyödyntämisestä kumpusi järven tilanteesta. Käyttömahdollisuuksien selvittämisen lisäksi hankkeen aikana pyritään löytämään uusia tapoja rehevän Mankilanjärven ylläpitämiseen.

Järvelle on tehty kunnostussuunnitelma vuonna 2009. Toimenpidesuunnitelma on olemassa vuosille 2010–2015, mutta kunnostustoimenpiteitä vesistölle on tehty viimeksi 1980-luvulla.

Kaislahankkeen aikana on perehdytään erilaisiin kaislan keruutyyleihin. Vaihtoehtoja on kaksi: joko käsin nyhtäminen käsin tai niittäminen. Kaislankeruu ei ole jokamiehen oikeus vaan siihen tarvitaan lupa.

Nyt on jo tiedossa, että kaislasta voidaan valmistaa käsitöitä ainakin punomalla, palmikoimalla ja kutomalla. Tätä puolta on tarkoitus esitellä käsityökurssilla, joka järjestetään hankkeen aikana.

Lue aiheesta lisää 30.7. ilmestyneestä Siikajokilaaksosta

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä