Me­hi­läis­lai­vue ran­tau­tui Piip­po­laan

Onko jollakin lähitarhalla turhan hiljaista -omistajaa etsitään

Mehiläislauma lensi Piippolaan. Oletettavasti jostain lähitarhalta karkuteillä olevat mehiläiset asettuivat aivan Raahe-IIisalmitien varrella olevaan puuhun. Kuka tahtoo laskea lukumäärän?
Mehiläislauma lensi Piippolaan. Oletettavasti jostain lähitarhalta karkuteillä olevat mehiläiset asettuivat aivan Raahe-IIisalmitien varrella olevaan puuhun.
Mehiläislauma lensi Piippolaan. Oletettavasti jostain lähitarhalta karkuteillä olevat mehiläiset asettuivat aivan Raahe-IIisalmitien varrella olevaan puuhun.
Kuva: Hannu Nikula

Piippolalainen Hannu Nikula hieraisi ensin korviaan ja sitten silmiään havaittuaan appensa Risto Ikolan rekkahallin takana kuusen ympärillä parveilevan valtavan mehiläispilven.

Iltapäivästä ilmaantuneet mehiläiset pörräsivät aikansa ja asettuivat kuuseen yhdeksi rykelmäksi. Tontin omistajia kutsumattomat vieraat eivät ole häirinneet, mutta mieluusti ne palautettaisiin omaan kotiinsa.

Nikula ja lähipiiri on tavoitellut lähiseudun mehiläistarhaajia, mutta oletettavasti ainakaan Leskelän tarhurilta ei parvea ole kateissa. 

Hyonteismaailma.fi-sivustolla kerrotaan, että mehiläisparvi saattaa päästä joskus karkaamaan rakennetusta pesästään. Silloin se voi asettua asumaan sopivaksi katsomaansa puuhun, rakennuksen seinään tai savupiippuun.

Kuten Piippolassa, voi parvi jäädä myös riippumaan puun oksalle. Yleensä se tarkoittaa sitä, että ne vielä etsivät uutta kotia. Vasta sen löydettyään ne aloittavat uuden kennoston rakentamisen.

Vielä ei Ikolan ehkä siis tarvitse varautua omien hunajavarastojen rakentamiseen. 

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä