Tulevana lauantaina vietetään neljättä kertaa valtakunnallista Suomen luonnon päivää. Teemapäivänä järjestetään retki- ja yleisötapahtumia ympäri maan. Ennen kaikkea päivän vietolla halutaan kannustaa kaikkia menemään luontoon. Omatoiminen retkeily on mitä parhain tapa viettää juhlapäivää – ja elämyksiä toivotaan jaettavaksi myös sosiaalisessa mediassa tunnuksella #luonnonpaivat.
Syksy on hyvä ajankohta teemapäivälle, koska luonto tarjoaa meille juuri nyt antimiaan runsaasti– omia aarteitaan. Jokaisena vuodenaikana suomalainen luonto antaa kokijalleen jotain ihmeteltävää ja ihasteltavaa. Meillä täällä jokivarressa luonto on vielä isolta osalta säästynyt ihmisen muokkaavalta kosketukselta. Luonto on aito.
Vaikka teemapäivälle toivotaan myös some-näkyvyyttä, mene luontoon ilman kännykkää. Anna jakamatonta aikaa oman luontosuhteesi hoitamiseen. Ja nosta lippu sen kunniaksi salkoon - liputus on tänä teemapäivänä toivottua.