Minäpä kerron. Te rakensitta Suomen sodan jälkeen, loitte hyvän elintason ja koulutuksen. Te ette valittaneet, elitte vaatimatonta elämää, välititte lähimmäisistä ja isänmaasta, jonka nimi oli SUOMI.
Missä on se Suomi, josta tehtiin EU:n myötä Euroopan alusmaa. Minä olen teille kiitollisuudenvelassa.
Siksi otan kantaa Siikalatvan päättäjien suunnitelmiin ja ateriapalveluun, joka jaettaisiin kahdesti viikossa, mikä älynväläys.
Minun käsittääkseni ateriapalvelun asiakas on sen kuntoinen, että hän ei voi omatoimisesti suoriutua päivittäisestä aterioinnista ja päivittäisessä ateriantoimituksessa nähdään vanhuksen kunto. Jos tämä kahdesti viikossa tapahtuva ateriapalvelu toteutuu, voidaan kai puhua vanhuksen heitteillejätöstä.
Älyttömyydethän ei tähän lopu. Entäs tämä että kuntakeskus siirrettäis Piippolaan?
Minun puolesta kyllä passaa se, vaikka herrat olisivat hevonkuusessa, mutta Rantsilasta pitäisi kunnan työntekijöiden kulkea Piippolassa töissä, vaikka siittä ei tule mitään säästöjä. Ehkä kustannuksia sairaslomien muodossa ja motivaation puutetta.
Rantsilan kunnantoimiston väki voidaan kyllä sijoittaa muualle ilman ylimääräisiä kustannuksia. Sitä vartenhan on tietokoneet, että voidaan tehdä etätöitä, näin herrat meille suu pyöriänä vakuuttivat kuntaliitoksen yhteydessä.
Kuka tästä eniten kärsii, arvatkaapa. Se heitteille jäänyt vanhus. Kun kaikki menee tietokoneelle, tästä syystä korostuu kunnan työntekijöiden tärkeys Rantsilassa kuin muissakin kylissä. Tämä on sitä vanhoihin kohdistuvaa RASISMIA.
Jos Piippolassa kävisi terveydenhoitaja, jolla olisi kylällä paikka ottaa vastaan vanhuksia ja muita piipposia pienien vaivojen takia.
Siitä olisi se hyöty, että vanhukset saisivat liikuntaa, näkisivät tuttuja ja saisivat tätä kautta virikkeitä. Näin he saisivat terveemmän ja paremman vanhuuden.
Kunnanhallituksen jäsenille ja muille lautakunnan jäsenille: luokaa oma näkemys. Viranhaltija valmistelee asian, päättäjät päättää.
Meillä hyvin pitkästi on puurot ja vellit menny sekaisin. Valtuustossa ei ole sitä päätösvaltaa, mikä sille kuuluu. Koska viranhaltijain rooli on voimakas, asioita on jo valmiiksi päätetty ja ryhmäkuri tulee esiin liian voimakkaasti.
Valtuutettu, rahvas maaorja Ranttilan Kerälästä