Murtomiehet iskivät Siikajoen golfklubille lauantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Isku ei ollut erityisen tuottoisa, sillä varkaille ei kelvannut sen kummemmin alkoholi, tupakka tai muutkaan tuotteet, eikä klubilla säilytetä merkittäviä rahasummia. Varkaat päätyivät myös valvontakameran kuviin, mutta heitä on niiden perusteella vaikea tunnistaa.
– Rahaa varmaan hakivat, mutta kummoisia summia eivät saaneet. Ei siellä rahaa ole tapana säilyttää. Kameran kuvien perusteella he pyörivät varmaan tunteroisen klubin pihalla. Sitten he menivät murtautumalla saunaan ja pukuhuoneeseen. Vasta viimeisenä iskivät ravintolan puolelle, joka laukaisi myös hälytyksen, golfklubin yrittäjä Tuomas Ketola kertoo.
Aineellisia vahinkoja varkaat kuitenkin saivat aikaiseksi, sillä rakennuksiin ei pääse sisälle ilman avainta tai rikkomatta paikkoja.
– Onhan tässä aina oma siivoamisensa. Karmeja ja pokia pitää korjata ja väliaikaiset ikkunat piti heti asennuttaa, Ketola kertoo.