Nainen hukkui Han­gas­ne­val­la Paa­vo­las­sa

Hangasnevan uuden virkistysalueen läheisyydessä Paavolassa sattui sunnuntai-illan ja maanantaiaamun välillä onnettomuus, joka vaati keski-ikäisen paavolalaisnaisen hengen. Nainen löytyi maanantaiaamuna entisen turvesuon kanavasta hukkuneena. Siikajokilaakson saamien tietojen mukaan nainen oli ollut alueella ulkoilemassa. Lenkille hän oli lähtenyt jo edellisenä iltana. Naista etsittiin ensiksi läpi yön, mutta tulosta tuli vasta seuraavana päivänä, kun poliisikoira paikansi hänet onnettomuuspaikalta.

– Saimme sunnuntai-iltana kello 22 ilmoituksen kadonneesta henkilöstä, joka löytyi maanantaiaamuna hukkuneena Hangasnevalla olevasta kanavasta. Tapaukseen ei liity rikosta ja asia etenee kuolemansyyn tutkintana, rikoskomisario Hannu Mensonen Oulun poliisilaitoksen Raahen poliisiasemalta kertoo.

Mensosen mukaan alue on yleisesti varsin käytetty ulkoilualue. Onnettomuuspaikan lähistölle on rakennettu uutta retkeilyreitistöä, mutta kanava ei sijaitse ulkoilureitin välittömässä läheisyydessä.

– Kanava oli aika syvä ja se vaikutti ihmisten kaivamalta. Tässä kohtaa poliisilla ei ole asiasta muuta tiedotettavaa, Mensonen toteaa.

Ilmoita asiavirheestä