Nuo­ri­so­vaa­leis­sa lähes 60 000 ää­nes­tä­jää

Siikajokilaakso Yhdeksännen kerran järjestetyt Nuorisovaalit keräsivät uurnille yhteensä 59 403 nuorta. Alle 18-vuotiaat nuoret äänestivät 630 oppilaitoksessa ympäri Suomen. Suomen Nuorisoyhteistyö-Allianssi ry järjestää vaalit yhdessä koulujen kanssa.

Oulun vaalipiirissä Nuorisovaaleihin osallistui 71 oppilaitosta. Joukossa oli yläkouluja, lukioita ja ammatillisia oppilaitoksia. Oulussa äänesti 5 246 nuorta.

– Lähes 60 000 nuorta sai Nuorisovaaleissa ensi kosketuksen vaaleihin sekä äänestämiseen. Se on Nuorisovaalien tärkein tehtävä. Ensimmäisen äänestyskokemuksen merkitystä on tutkittu paljon ja siinä on nähty avain äänestysaktiivisuuden nostamiselle. Demokratiakasvatukselle on tarvetta ja on hienoa, että ennätysmäärä oppilaitoksia on lähtenyt mukaan Nuorisovaaleihin. Useissa oppilaitoksissa on äänestämisen lisäksi järjestetty vaalipaneeleja sekä muutoin keskusteltu ajankohtaisista poliittisista teemoista. Nämä toimenpiteet yhdessä tukevat nuorten kasvua aktiivisiksi äänestäjiksi, toteaa Allianssin puheenjohtaja Eero Rämö.

Ääniharavia Oulussa olivat Juha Sipilä (kesk,), Eija Nivala (kesk,) ja Tapani Tölli (kesk,). Oulun vaalipiirissä suosituin puolue oli Keskusta (36,5 %).

Koko maan ääniharava oli Timo Soini (ps,) Uudenmaan vaalipiiristä (7,8 % vaalipiirin annetuista äänistä), seuraavina Alexander Stubb (kok,, Uusimaa) ja Marko Forss (kok,, Kaakkois-Suomi). Suhteellisesti eniten ääniä omassa vaalipiirissään haravoi Marko "Fobba" Forss (kok) joka sai 17,6 % kaikista Kaakkois-Suomen vaalipiirin äänistä.

Nuorten valitseman eduskunnan paikkajako olisi seuraava: Kokoomus 43, Keskusta 41, Vihreät 30, Perussuomalaiset 26, SDP 17, Vasemmistoliitto 12, Kristillisdemokraatit 11, Ruotsalainen kansanpuolue 8, Piraattipuolue 7, Itsenäisyyspuolue 2, Suomen kommunistinen puolue 1, Muutos 2011 1. Ahvenanmaalla ei järjestetty Nuorisovaaleja.

Nuorten eduskunnan kansanedustajien keski-ikä olisi 40 vuotta ja 18–29-vuotiaita edustajia on 47 eli 23, 6% läpimenneistä.

Ilmoita asiavirheestä