Oletko käynyt katsomassa netissä Siikajoki–Helsinki–Al’Arroub -projektin tuotoksia, muun muassa videoblogeja joissa Siikajoenkylältä lähtöisin oleva Helena Korpela esittelee omaa todellisuuttaan, Siikajokea? Jos et ole, toivon että uteliaisuutesi herää. Miltä kotiseutu näyttää teatteritaiteen ammattilaisen kuvaaman materiaalin kautta – vilahtaako tuttuja paikkoja ja tuttuja ihmisiä?
Projektiin sisältyy myös kaksi muuta paikkaa, todellisuutta, joiden miljöinä ovat Helsinki ja palestiinalainen pakolaiskylä Al’Arroub. Kun uteliaisuutesi on saanut alkupalan Helenan vlogeista, kannattaa seuraavaksi katsoa videot, jotka on kuvattu toisissa todellisuuksissa. Kuvatut asiat ovat toisaalta hyvin erilaisia kuin mitä meillä täällä on ja toisaalta yhtä aikaa hyvin samanlaisia ihmisyyden näkökulmasta.
Ja kun aihe vielä tämänkin jälkeen kiinnostaa, lähde perjantai-iltana Siikajoenkylälle katsomaan projektin loppuesitys (juttu uusimmassa lehdessä sivulla 12). Harvoin on meidän seudulla tarjolla yhtä syväluotaavaa kulttuuria kuin nyt on.