Paavolan nuorisoseura järjestää perinteiset syysmarkkinat vuosittain syyskuun ensimmäisenä lauantaina. Mukana markkinajärjestelyissä ovat tuttuun tapaan Paavolan kylä- ja kotiseutuyhdistys sekä Raahen seurakunta.
Paavolassa ei ole kunnan ylläpitämää toria, mutta markkinajärjestelyistä tavoitettu nuorisoseuran puheenjohtaja Aimo Hilakivi kiittelee yksityisiä tontin omistajia markkinoiden mahdollistamisesta kylänraitilla. Myyntikojuja pysytetään kymmenittäin ja mikäli vanhat merkit paikkansa pitävät, tunnelmasta ja tarjonnasta käy päivän aikana nauttimassa tuhannet kävijät.
– Koko kylä kukkakaupalta meijerille tulee olemaan täynnä myyntitelttoja. Ei tänne paljon enempää mahtuisikaan, kertoo Hilakivi tyytyväisenä.
Peräti 19. kerran järjestettävät syysmarkkinat houkuttelevat Paavolaan vuodesta toiseen tutut torikauppiaat ympäri Suomen. Myyntipöydiltä ensimmäisinä katoavat yleensä ruokatuotteet, kuten valkosipuliletit, tuoreet leivät ja markkinalaku.
– Karkkikojut ovat yleensä viimeisiä, jotka kerätään pois tapahtuman päättyessä, Hilakivi nauraa.
Toritapahtuman lisäksi Paavolan kotiseutumuseo on markkinoiden aikaan avoinna vierailijoille ja museon pihalla on perheen pienimmille nuorisoseuran tarjoamaa poniajelua.
Markkinatanssit ovat olennainen osa syysmarkkinoita. Tulevana viikonloppuna Ruokolahden lavalla esiintyy Saija Tuupanen ja eXmiehet.Tuupanen kruunattiin tangokuningattareksi vuonna 2003 ja on siitä saakka kiertänyt täyttämässä Suomen tanssilavoja.
Markkinatanssit vetävät vuosittain kelistä ja esiintyjästä riippuen noin 500-700 tanssijaa. Kaiken kaikkiaan kuluva kesä on ollut tanssilavalle kuitenkin haasteellinen.
– Helteet vaati veronsa heinäkuussa. Alkukesä oli kuitenkin hyvä, joten kokonaiskävijämäärässä ei suurta heittoa ole, Hilakivi pohtii.
Tanssien tuotolla Nuorisoseura ylläpitää lasten kerhoja, joissa käy viikoittain yli 20 lasta.
Ruokolahden lavakauden päätöstanssit järjestetään 8. syyskuuta. Tuolloin esiintyvät tämän vuoden tangokuninkaalliset Jarno Kokko sekä Saana Sassali.