Siikalatvalla juhlitaan monin tavoin ensi vuonna, kun vietämme maamme juhlavuotta. Valtakunnalliseen Suomi100 -ohjelmaan on tähän mennessä hyväksytty Siikalatvalta Pulkkilan Seuran ja Pulkkilan nuorisoseuran näytelmä Pulkkilan raitilla, jossa esitetään sivukylien ja kirkonkylän elämää sekä kylien persoonia ja perinteitä itsenäisyyden vuosikymmeninä. Näytelmän ensi-ilta on kotiseutuviikolla 22.7.2017 ja lisänäytöksiä heinä-elokuun aikana sekä itsenäisyyspäivän aikaan.
Silta Suomen historiaan on Mankilan kyläseuran ja Siikalatvan koulutoimen yhteistyössä tekemä hanke, jossa Siikalatvalla järjestetään tapaamisia, joissa eri ikäiset ja eri elämäntilanteissa olevat kuntalaiset kohtaavat yhteisten aiheiden parissa. Teemoissa keskitytään Suomen itsenäisyyden vuosien vaiheisiin ja tuona aikana tapahtuneisiin muutoksiin.
Tammikuussa järjestetään Rantsilan kouluilla teemaviikko, jonka aikana Suomen itsenäisyyden vuosikymmenet tulevat tutuiksi eri teemoja läpikäyden. Yhteistyötä tehdään esimerkiksi eläkeläisjärjestöjen, maa- ja kotitalousseuran ja muiden yhdistysten kanssa. Teemaviikon tuotoksista kootaan näyttely kunnan itsenäisyyspäivän pääjuhlaan. Tämä hanke on myös hyväksytty valtakunnalliseen Suomi100-ohjelmaan.
Kolmas hanke, joka on hyväksytty hankkeeksi on Pentti Haanpää – Kairanmaalta koko kansan kirjailijaksi. Tässä hankkeessa toimijoina ovat Oulun kaupunginkirjasto, Siikalatvan kirjasto- ja kulttuuritoimi ja Pentti Haanpää-seura.
Hankkeessa Piippolassa sijaitsevan Pentti Haanpään museon kokoelmat saatetaan verkkoon kirjallisuudenharrastajien ja tutkijoiden käytettäväksi. Kokoelmassa on muun muassa noin sata Haanpään alkuperäiskäsikirjoitusta, kolmisensataa valokuvaa, kymmeniä kirjailijan muistivihkoja sekä parituhatta lehtiartikkelia Haanpäästä. Materiaalit kuvaillaan, digitoidaan ja tallennetaan avoimiin tietokantoihin. Tämän lisäksi mm. kootaan Pentti Haanpää-valokuvanäyttely ja tehdään Pentti Haanpäälle omat kotisivut.
Yhdistyksillä ja yksityisillä on ollut myös mahdollisuus hakea Siikalatvan kunnalta Suomi100 -rahoitusta juhlavuoden tapahtumiin. Kunnan avustamia tapahtumia on edellä mainittujen lisäksi mm. Tero Mäkelän järjestämä Talvipiiri –Sata talvea ylistys talvelle ja pakkaselle. Tapahtuma järjestetään Mankilajärven jäällä sydäntalven pakkasilla.
Toinen juhlatapahtuma-avustusten haku on Siikalatvalla joulu-tammikuussa
Piippolan nuorisoseuran järjestämä Suomi100v. – Piippolan nuorisoseura 120v. – on maan, kylän ja sen nuorisoseuran tarinaa sanoin ja kuvin. Ohjelmaan kuuluu myös satavuotiskauden muotinäyttely ja kotirintamasta kertovien dokumenttielokuvien julkinen esittäminen osana toukokuun maakuntajuhlia sekä heinäkuun Piippola-päivillä.
Viola-kuoro ja Piippolan mieslaulajat järjestävät 20-vuotisjuhlakonsertin, joka on osa maakuntajuhlia. Kuorojen juhlakonsertin ohjelmisto kootaan käsittäen suomalaista musiikkia eri vuosikymmeniltä.
Kuntaan on perustettu Suomi100 -työryhmä, jonka tehtävänä on suunnitella juhlavuoden tapahtumia. Ajatuksena on ollut osallistua mm. valtakunnalliseen Suomen luonnonpäivät tapahtumaan, jossa ympäri Suomen järjestetään neljä luonnonpäivää keväällä, kesällä, syksyllä ja talvella. Näistä ja monista muista tapahtumista tiedotetaan sitten, kun ne ovat varmistuneet.
Ensimmäiset Siikalatvan Suomi100 -avustukset on nyt myönnetty ja ensi vuoden talousarvioon on varattu lisämääräraha Suomi100 -hakemuksia varten. Jos Sinulla tai yhteisölläsi heräsi nyt ideoita juhlimiseen täällä Siikalatvalla, niin toinen avustusten haku on nyt joulu-tammikuussa! Hausta ilmoitetaan kuntatiedotteessa, kunnan kotisivulla ja fb-sivustolla.
Riitta Tranberg
Siikalatvan kirjastotoimenjohtaja
Tällä palstalla kirjoittavat vuorotellen Siikajokivarren kuntien edustajat kuulumisistaan liittyen Suomi 100 -kampanjaan