Pii­pon­nie­men joukkue ylsi prons­sil­le EM-ki­sois­sa Bul­ga­rias­sa

Oululaisen TKD-akatemian maajoukkue-edustajat Sofian EM-kisoissa: Lotta Keränen, Severi Mustonen ja Ville Piiponniemi.
Oululaisen TKD-akatemian maajoukkue-edustajat Sofian EM-kisoissa: Lotta Keränen, Severi Mustonen ja Ville Piiponniemi.

Pyhännältä kotoisin oleva Ville Piiponniemi voitti joukkueensa kanssa jaetun pronssin taekwondon EM-kisoissa viime viikolla. Suomen joukkueen kanssa samoihin pisteisiin ylsi Saksa. Kultamitali meni Romaniaan ja hopea Puolaan. Kisa järjestettiin Bulgarian Sofiassa.

Pronssimitali tuli joukkue-erikoistekniikoissa, jossa Piiponniemi kisasi neljän muun maajoukkuetoverin rinnalla. Suomen joukkueessa oli Piiponniemen lisäksi tamperelainen Aleksi Sarkkinen, Joni Pohtonen ja Tino Shikongo ja espoolainen Antti Rintanen. Joukkue-erikoistekniikoissa kilpaillaan erilaisin hyppytekniikoin, ja jokainen joukkueen edustaja tekee oman potkunsa.

Piiponniemi vastasi tällä kertaa hyppykierrepotkusta. Vaikka jokainen tekee oman suorituksensa, on kisa joukkuehenkinen.

– Sitä voisi verrata vaikkapa 400 metrin viestiin, jossa jokainen juoksee oman 100 metriä, Piiponniemi kuvailee.

Yksilösuorituksessaan Piiponniemi osallistui 2. Danin liikesarjaan, mutta hän tippui toisella kierroksella. Seuraavaksi mies kääntää katseensa mahdollisesti Puolassa kuukauden kuluttua järjestettävään Euro Capiin. Päätähtäimekseen hän paljastaa syksyllä järjestettävät Irlannin MM-kisat.

EM-kisoissa oli mukana myös ruukkilaislähtöinen Lotta Keränen, joka kisasi naisten 2. Danin liikesarjoissa.

Aiemmin pääasiassa 1. Danin kisoja kolunnut Keränen sai ensimmäisellä kierroksella vastaansa 2. Danin sarjassa pitkään kisanneen norjalaisen ja tippui ensimmäisellä kierroksella lukemin 4–1, 5–0.

– Ei mennyt ihan nappiin, mutta vastus oli kova enkä huonolle hävinnyt. Norjalainen sai lopulta hopeaa. Tosi paljon valmistauduin kisoihin, joten olisi pitänyt mennä paremmin, Keränen toteaa.

Keränen kääntää nyt Piiponniemen tavoin katseensa syksyn MM-kisoihin.

Bulgarian EM-kisoihin osallistui yhteensä 591 kilpailijaa 29 maasta.

Suomalaisia urheilijoita paikan päällä oli 29, ja mitaleita heille ropisi yhteensä kymmenen.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä