Piip­po­lan pi­ka­pank­ki poistuu

Oulun OP:n omistuksessa ollut pankkikiinteistö on myyty Piippolassa. Omistajanvaihdoksen myötä kylältä lähtee myös Otto-automaatti.
Oulun OP:n omistuksessa ollut pankkikiinteistö on myyty Piippolassa. Omistajanvaihdoksen myötä kylältä lähtee myös Otto-automaatti.
Kuva: Anna Hämeenaho

Siikalatva/Piippola Oulun Osuuspankki lähestyi asiakkaitaan kirjeellä, jossa kerrottiin pankin myynenne Piippolassa sijaitsevan kiinteistönsä. Samalla poistuu käytöstä myös reilut neljä vuotta käytössä ollut Otto-automaatti.

Koska automaatin käyttäjämäärät ovat pysyneet jo pitkään matalina suhteessa ylläpitokustannuksiin, luopuu Oulun Osuuspankki Otto-automaattipalvelusta Piippolassa kokonaan.

Uutta pikapankkia ei kylälle ole ainakaan pankin puolesta tulossa. Paikallisen Shellin yrittäjät ovat pohtineet pikapankin siirtämistä omaan kiinteistöönsä, mutta ylläpitokulujen vuoksi heidänkin oli ajatuksesta luovuttava.

Pikapankki on käytössä vielä joulun yli, mutta puretaan pois joulukuun viimeisellä viikolla. Sen jälkeen Osuuspankin asiakkaat voivat nostaa käteistä K-marketin kassalta oston yhteydessä enimmillään 200 euroa.

Mikäli haluaa nostaa sitä suurempia summia, on mentävä lähimpään pankkikonttoriin tai pankkiautomaatille, joita löytyy sekä Siikalatvalta että Pyhännältä.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä