Pis­täp­pä puikot hei­lu­maan hyvän edestä!

-
Kuva: Mirko Kovalainen

Vaikka pakkanen ei vielä nurkkia paukuttele, ovat villasukat jo tarpeen. Villan pehmeyttä ja lämpöä tarvitsevat myös turvapaikanhakijoiden varpaat. Sen tietäen Siikajoen SPR kerää vastaanottokeskuksen (VOK) tarpeisiin villasukkia.

Sukkahaaste heitetään koko kuntaan. Ottakaa koppi, käsityöihmiset ja erilaiset käsityöpiirit!

– Tarvitaan 30-42 numeron kokoisia sukkia. Jos 50-60 paria tulee ja niistä on osa lasten kokoja, niin se jouduttaa jo aika paljon, toteaa SPR:n Siikajoen osaston puheenjohtaja Anne Heilala-Tervo.

Hän ehdottaa, että neulomishaluiset voisivat muodostaa pieniä piirejä, jotka tekisivät eri kokoisia sukkia. Niin voitaisiin välttää se, että VOK:lle kertyisi kasa 42 numeron sukkia eikä yhtään lasten jalkaan passelia paria.

Kuntalaiset voisivat opettaa kutomista turvapaikanhakijoille, olisiko siinä ideaa? Lue lisää 1.12. Siikajokilaaksosta!

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä