Poliisi kaipaa ha­vain­to­ja Piip­po­lan puu­ko­tuk­ses­ta

Puukotettu mies löytyi Piippolan keskustasta varhain lauantaina.

Siikalatva/Piippola
Poliisi on lähipäivinä jalkautunut Piippolaan tutkimaan siellä tapahtunutta puukotusta. Kuvituskuva.
Poliisi on lähipäivinä jalkautunut Piippolaan tutkimaan siellä tapahtunutta puukotusta. Kuvituskuva.
Kuva: Sari Kihnula, arkisto

Poliisi tutkii parhaillaan Piippolassa varhain lauantaina tapahtunutta puukotusta.

Perjantain ja lauantain välisenä yönä yhden aikaan hätäkeskus sai ilmoituksen Piippolan keskustasta löytyneestä puukotetusta miehestä.

Sivulliset olivat löytäneet kylän keskustasta vanhan pankin luota paikallisen, vuonna 1987 syntyneen miehen, jota oli puukotettu.

Mies vietiin tapahtumapaikalta ambulanssilla suoraan Oysiin, jossa hänet leikattiin. Poliisin mukaan miehellä ei ole tällä hetkellä välitöntä hengenvaaraa.

Poliisi aloitti viikonloppuna asian tutkinnan ja suoritti kuulusteluja. Esitutkinta jatkuu edelleen ja poliisi pyytää ilmoittamaan mahdollisia silminnäkijöitä tai illan tapahtumista jotain tietäviä ottamaan yhteyttä joko Oulun poliisilaitoksen vihjepuhelimeen, numero 0295 416194 tai sähköpostilla vihjeet.oulu@poliisi.fi.

Poliisista muistutetaan, että kyse on vakavasta rikoksesta. Tällä hetkellä tapausta tutkitaan tapon yrityksenä, mutta nimike voi muuttua tutkinnan edetessä.


Uutinen päivitetty kokonaisuudessaan poliisilta saatujen lisätietojen sekä vihjepyyntöön perustuen 15.6. klo 15.35.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä