Pulkkilan alakoulun purkutyöt pääsivät käyntiin viime viikolla, kun purkutarjousurakan voittaneen oulaistelaisen yrityksen yrittäjä Tapani Saari sai tekniseltä- ja koulutoimelta luvan aloittaa urakan. Eilen koulun luukuntasalisiiven maanpäälliset osat oli jo purettu.
Työpäivien kulku on suunniteltu työmaalla niin, että haittaa aiheutuu mahdollisimman vähän työmaa-alueen vieressä moduulikoulussa koulua käyville alakoululaisille. Työmaa-alue on aidattu kaksi metrisellä aidalla. Aidan sisäpuolelle ei ole kulkulupaa kenelläkään ulkopuolisella niin kauan kuin aita on paikallaan kertomassa työmaa-alueesta.
Työmaalla eletään maalaisjärkeä käyttäen ja katsotaan tuulen suuntaa niin, että pöly ei leviäisi koululle ja ulkoilupihalle päin. Enemmän pölyä aiheuttavia töitä kuten kattorakenteiden alas pudottamisia tehdään koulupäivän ulkopuolella. Tarvittaessa pölyhaittaa estetään kastelemalla. Pitkäaikaista melua tai isompaa ääntä tuottavat perustusten purkutyöt tehdään vasta koululaisten kesäloman aikana. Urakka-aikaa on elokuun loppuun, mutta todennäköisesti työt on tehty jo heinäkuussa.
Hyödynnettävissä oleva puutavara haketetaan lämpölaitokselle, metallit toimitetaan jatkokäyttöön ja kiviaines menee liikennealuerakentamiseen.
Jätelain henki on, että kaikki hyödynnettävissä oleva materiaali pitää hyödyntää niinpä purkutyömaalta on mahdollista ostaa pikkurahalla vaikkapa kymmenen vuotta sitten koulusiipeen asennettuja ikkunoita. Kiinnostuksensa kierrätettävissä olevista materiaaleista voi esittää Tapani Saareen puhelimitse yhteyttä ottaen.
Aiheesta tarkemmin tänään ilmestyneessä Siikajokilaaksossa.
Alakoulun purku
Koulu puretaan konetyönä kahdessa vaiheessa. Loput puretaan uuden lämpökeskuksen valmistuttua 2020.
Materiaaleista eritellään hyötykäyttöön puu-, metalli-, betoni- ja kiviaines.
Kaatopaikalle purettavasta materiaalista päätyy alle