Kuntalaiskuulemistilaisuuden aluksi tekninen johtaja Hannu Komu korosti, että mitään ei ole vielä päätetty Pulkkilan kirjaston tulevasta sijaintipaikasta. Keskustelu halutaan avata hyvissä ajoin, koska mahdollista on, että parin vuoden sisällä kirjasto tarvitsee uudet tilat.
Vaihtoehtoina kirjaston mahdollisesta uudesta sijoituspaikasta on esitetty Mäkelän taloa ja Pulkkila-salia. Euromääräisiä hintoja kirjaston jompaan kumpaan tilaan muuttamisen kuluista ei ole laskettu.
Kuntalaisilta toivottiin ideoita myös muista mahdollisista kirjaston sijaintipaikoista. Vaihtoehtoina esitettiin muun muassa valtion virastotaloa, Näkökeskuksen tiloja, kunnanviraston toista siipeä, vanhaa Salea tai lukiota.
Kirjaston edustajana Eveliina Lemmetyinen painotti, että se vaihtoehto ei tule kysymykseen, että Pulkkilassa ei olisi kirjastoa.
Kuntalaiset kantoivat huolta, mistä Suopursuille löytyisi korvaavat, esteettömät toimitilat, jos Mäkelän talon alakerran käyttö ei olisi enää mahdollista. Tiloissa toimii myös nuokkari.
Muun muassa Teuvo Lemmetyinen ja Rauha Viio olivat sitä mieltä, että teknisesti kokousten pitopaikkana toimivan Pulkkila-salin kirjaston käyttöön muutossa ei olisi mitään järkeä. Tilalle täytyisi joka tapauksessa löytää korvaava tila valtuuston tarpeisiinkin.
– Onko täysin lukkoon lyötyä, ettei kirjastoa tule uuteen kouluun? Se olisi kaikkein paras paikka, esitti Sirkku Vuoti ja kannatti ajatusta, että korvaavaa tilaakin etsiessä paikan pitäisi olla mahdollisimman lähellä koulua.
Hannu Komun mukaan näillä näkymin kirjasto ei tule uuden koulun yhteyteen.
– Me ollaan kumpikin aktiivisia kirjaston käyttäjiä. Olisi mukava, jos kirjasto olisi koulun yhteydessä, totesivat 6-luokkalaiset serkukset Aino Jylhänkangas ja Hilta Jylhänkangas.